SCORPIONS: JEŠTĚ JSME NENAPSALI NAŠI NEJLEPŠÍ SKLADBU. A TAK JEDEME DÁL... 

21.07.2022

Slova "důchod" a "konec" jsme vyškrtli z našeho slovníku.

Poslední album kapely "Rock Believer" otevírá titulní skladba "Gas In The Tank". 

Na otázku, kolik "štávy" má kapela odpověděl na tiskovce po vystoupení v řeckých Athénách basák Pawel Maciwoda: "Musím vám říct, že chlapi v kapele jsou mnohem starší než já, ale mají energie a elánu na rozdávání. Musím se opravdu hodně snažit, abych s nimi držel krok. Je to pro mě velká výzva. Absolutně!"

Frontman Klaus Meine dodává: "Letos jsme po dvouleté přestávce kvůli pandemii odehráli téměř 30 koncertů. Myslím, že máme ještě dost sil a plnou nádrž. Odehráli jsme koncerty v USA a po celé Evropě a všude nám to šplapalo. Stačí se řídit svým srdcem. Snažíme se skládat písně, která mají DNA Scorpions. Toho jsme se snažili vždy dosáhnout. A s "Rock Believer" si myslím, že to fungovalo velmi dobře."

Pawel Maciwoda: Všichni jsme seriózní hudebníci a záleží nám na všech detailech. Víme, že dobrá kvalita hudby je v detailech. Jde o zvuk, hlasitost, produkci a tohle všechno. Z technického hlediska je to tedy zábava, ale důležité je rovněž to, co chcete sdělit prostřednictvím textů. Spojení instrumentální hudby s textem... To dělá silné písně. A Scorpions jsou v tom mistři. Jsme kreativní a nikdy nepřestaneme. Ještě jsme nenapsali naši nejlepší píseň, takže to nás žene jít dál. Je to tak jednoduché. Podívejte se na AC/DC. Jejich písně se nezměnily, jsou pořád stejné, to samé u Scorpions. Jen se to vyvíjí s jinou konfigurací a možná jinými kytarami, nebo tak. Ale podstata je stejná a jádro zůstává stejné, což je skvělé."

Na dotaz, zda je rocková hudba v ohrožení a skomírá, Klaus Meine odpověděl:

Rock and roll a tvrdá rocková hudba přežila tolik hrozeb. Od punku po alternativu, rap a hip hop. Existuje však obrovská, hard&heavy komunita, na světě je mnoho skalních věřících, kteří milují hard rock, tvrdou a těžkou hudbu. A my jsme hrdí, že jsme součástí této komunity. Nedávno jsme hráli na Hellfestu ve Francii před 60-70 tisíci metalovými fanoušky. To dokazuje, že rock není vůbec mrtvý. A je tu celá mladá generace, kterou vidíme každý druhý večer před pódiem a to je skvělé."

A co Scorpions a odchod do "důchodu"?

74 letý Maine říká: "Ne, slovo "důchod" jsme vyškrtli z našeho slovníku. Není tam. Nemyslíme na to a nemluvíme o tom a vše bereme tak, jak to přichází. Ale prostě stárneme. Kdo by si pomyslel, že tady budeme stále i po oslavě 50-ti let od doby, kdy jsme nahrávali naše první album (Lonesome Crow, vyšlo v roce 1972)."

"Ale víme, že cesta před námi je mnohem kratší než to, co je za námi. Nikdy jsme nepovažovali úspěch za samozřejmost. Tvrdě pracujeme na tom, co děláme, protože hudbu stále milujeme. Myslím si, že každý umělec ví, o čem mluvím, protože odehrát skvělou show pro fanoušky a nezklamat je, vyžaduje spoustu příprav a dřiny."

Po "Škorpiónech" je pořád velká poptávka, a jsme jedna z mála kapel, které hrají na světové scéně. Pokud by taková poptávka nebyla, pak by to samozřejmě nemělo smysl. To, že nás pořád fanoušci chtějí, je velká výzva. Prioritně to neděláme pro byznys. Je to dobrý obchod, to ano, ale neděláme to jen pro peníze - děláme to pro zábavu, děláte to pro to, co je v nás, co máme v krvi, co nám koluje v žilách, a to je rock. Chceme hrát před publikem, protože o tom to celé je!"

O tom, že to Scorpions stále šlape se mohli přesvědčit i návštěvníci pražského koncertu 26.května 2022 v O2 aréně.