ALEX Z KAPELY SHAARK : ŽIJ TAK, ABYS MĚL NA CO VZPOMÍNAT...

19.01.2021

Alex byl jedním z prvních death metalových kytaristů na světě...

Kdyby bylo v našich končinách moře, už by dozajisté na každému břehu vlály černé fangle... bacha, žralok je zpět...Shaark otevřel svou tlamu s schlamstnul thrashové surfaře v širokém okolí.... Gubernátoři, tajemníci, předsedové a agenti si krapet ukákli... Zdecimoval je comeback kapely. Už se zdálo, že bude klid... Hele lidi, motýle a poddajné pussy jsou v ohrožení...

29.12.1990 se ve zkušebně v bzeneckém kulturáku sešli Alex, Skrblík a Fredy a položili základy metalovému monstru SHAARK (původně Shark). Kapela nedávno vydala nové album s názvem "Deathonation", které si získalo uznání fanoušků a kritiků/recenzentů a obsadilo přední příčky všemožných hudebních anket, výběrů a hitparád. Shaark přichází s albem po dlouhých 14-ti letech. Současně vychází animovaný videoklip Deathonation.

Máme pro vás rozhovor s kytaristou Alexem !

1. Bzenec - moravské městečko, uprostřed epicentra folklóru, tradic a dobrého vína. Zde se zrodila česká thrashová legenda Shaark. Nedílnou součástí kapely je skvělý kytarista "ALEX" Aleš Nejezchleba. Ex člen původně americké death metalové party MASTER. Master jsou společně s kapelou Death považováni za vůbec první death metalovou formaci na světě.

Jak se přihodí, že se švarný chlapec z Moravy chopí  místo "husliček"  elektrické kytary? A stane se členem Master a prvním death metalovým kytaristou na světě?

Haha .Protože je můj brácha o nějaký rok starší, začal jsem tvrdou muziku vnímat celkem brzo. Už v 10-ti letech jsem ulítával na kapelách, kde byly kytary, bicí , basa a třeba i hamondky a nesnášel jsem trubky a dechovku. Pak už následoval postup přes kapelu Kraken (kde jsem působil od 13-ti let),Mamut, Shaark, Urschullum. A jednoho dne přišla nabídka k natočení alba Master. Tam jsme  zůstali se Zdenálem 16 let.

2. Master jsi společně se Zdenálem (bicí) opustil v roce 2019. Jak teď, s odstupem času vzpomínáš na své působení v této kapele? Co považuješ za největší úspěch, co ti Master dal a naopak vzal ?

Byla to škola, kterou ti napíše sám osud. V Master vše klapalo hodně dlouho bez problémů . Vzpomínek je spousta, jak dobrých, tak i špatných. Ty se týkaly spíše problémů logistiky, třeba že ti uletěly spoje letadel nebo se neodletělo vůbec, nějaká porucha, nebo zrušení 43 koncertů, když nás na letišti v Detroitu vrátili zpět. atd. Dobré samozřejmě, za tu dobu spoustu tour a festivalů po světě. Seznámení se s  lidmi z branže z celého světa. A co mně vzal ? Snad jen občas čas, co jsem někde pročekal a taky , že jsme se Shaark nepokračovali intenzivně dál. A taky, když jsme měli v Rumunsku autonehodu a já přišel k úrazu páteře zlomením dvou obratlů. Což mě způsobuje někdy bolest zad.

3. Shaark - srdeční záležitost a návrat ke kořenům. Spousta vašich fans hodnotí nové album jako návrat ke "starému dobrému" Shaarku. Žádné zbytečné novinky a kudrlinky. Nářez pěkně od podlahy, tak jako kdysi. Řekneš nám něco více k albu Deathonation ? Jaká byla atmosféra při natáčení, kdo stojí za autorstvím skladeb, produkce, mastering, studio, hosté, náklad, cd/vinyl/jiné platformy ?

Když jsme ukončili hraní v Master bylo jasné, že je potřeba konečně začít jednat, neboť třeba na poslední album Master jsem nenapsal ani jeden song. Už bylo na čase začít někde uvolňovat ventil. Skladby jsem tentokrát vůbec neskládal na kytaru. Vždy, když mě něco napadlo, vzal jsem telefon a něco nablákal. Haha. Pak jsem to teprve nějak na kytaru předělal a s bubeníkem Zdenálem dotvořil. Název vymyslel zpěvák Peroon 666 a texty si taky dělal s Majkym sám. Pak jsme to s kluky secvičili a některé skladby jsem učil Báju až ve studiu. Produkce fungovala tak, že jsme vždy udělali nějakou verzi a pak jsme si napsali, co je potřeba. Vše s námi natočil můj brácha, což je taky bývalý člen Shaark a Pavel, zvukař studia vše smíchal a masteringoval. Tentokrát bez hostů. V této době se to ani nedalo při všech těch omezeních. Náklad zná náš vydavatel " SMA" . CD je už venku, vinyly budou, ale ještě nevíme datum. Je to rovněž na všech dostupných platformách tipu Sportify atd. A také jsme nechali na všechny předchozí alba udělat mastering a jsou v digitální podobě.

4. Shaark - 30 let na scéně. To je už pěkná řádka let, jedna generace... Teď asi vhodný čas na nějaké extra oslavy není... Nic však netrvá věčně a jednou se ta opatření uvolnit musí... už máte nějaký plán, jaká bude celebration ? Koncert, merch, reedice, nějaká speciální edice, video ?

No to video není špatný nápad, popřemýšlíme a děkujeme za tip. Trička jsou v prodeji. I další nová taktéž. A samo i CD, o reedicích jsem psal už v otázce předešlé. Vše je možné zjistit na našich stránkách. No a výroční koncert určitě bude.

5. Ty a kytara... kdy jsi se poprvé chopil nástroje, první vystoupení, kapela ? Jak jsi se učil hrát - samouk, poslechem, nějaké lekce, hudebka ? Co bylo impulzem pro vznik mozolů na prstech ?

Na kytaru jsem sáhnul ve 12 letech, první vystoupení se skupinou Kraken. To nám tenkrát ještě metalová Argema zapůjčila 25 minut času při jejich vystoupení . Hráli jsme tři skladby od Judas Priest a jednu od Metallicy. Bylo mi 13 nebo 14 roků. Haha.  Chodil jsem do LŠU na akordeon, takže teorii znám. No a impulz - jasný Motörhead, to bylo něco!

6. Oblíbené kapely, kytaristé? Ke komu jsi vzhlížel a kdo nejvíce ovlivnil tvůj styl hry ?

Styl asi moc nikdo, nerad jsem se učil po někom něco rozebírat, raději jsem tvořil sám. A samozřejmě hrdinové, kytaristé mého mládí. Byla jich spousta.

7. Tři skladby, které bys nechal zahrát na vlastním funuse?

Protože se nátěr tipu Pleashure to kill nehodí tak jednu vím: Já se vracím od Progress 2 (Třetí kniha džunglí)

8. Jaký nástroj/e a techniku používáš? První kytaru jsi dostal, nebo jsi na ni musel našetřit sám? A jak se tvářilo folklorní okolí na tvé hudební směřování ? Podporovali tě rodiče ? Co třeba ve učitelé ve škole ?

Hraji na Ibanez Desroyer II. První kytaru jsem měl půjčenou. Pak mě brácha a rodiče přispěli na Jantarku. No folklórní okolí mě asi nijak neřešilo , ale k folkloru a cimbálové muzice mám vztah veliký. Je to naše dědictví. Rodičům to bylo jedno, hlavně, že mě neomezovali. Učitelé, myslím ,že nevěděli, že na něco hraju. Až na učitele hudební výchovy. A to byl kusan, co hrával po bigbítech.

9. Co považuješ za svůj největší hudební úspěch a naopak máš nějaký určený cíl/metu?

Hrál jsem po světě, jako v Japonsku či Jižní Americe a prakticky kdekoliv i u nás doma. Baví mě hrát na festivalech pro spoustu lidí. No a meta? Být stále na podium, co to půjde.

10. Jakou muziku v poslední době posloucháš a máš nějaký zajímavý tip? Preferuješ poslech z CD, vinylu, elektronických platforem ?

Poslouchám všechnu dobrou hudbu, jak starou či novou, nejsem vyhraněný . Jak říkám, od Napalm Death až po Beatles. Hlavně v autě, takže buď CD nebo v digitální formě přes telefon a doma vinyly.

11. Kdybys mohl Shaarku vybrat parťáka na turné, která kapela by to byla (česká/zahraniční) - klidně můžeš popustit uzdu fantazii... J

Na tom nezáleží. Hlavně aby to nebyli pitomci! Haha. Většinou, když jedeš s těmi, co jsou známí, tak jsou ti lidé skromní a přátelští, naopak někteří, které nikdo nezná se chovají jak mistři světa. My jsme měli, ale na kapely celkem štěstí a stali se z nás přátelé.

12. Docela by mě zajímalo, co pijí moravští trhači strun ? Vínko z rodného vinohradu, české pivo, nebo amerického Jacka ?

Jacka ne, to ho má rád s colou Paul. Vínko zřídka, ale celkem umím rozpoznat, jaký druh piju. Aby ne, když mám kolem baráku vinohrady ze všech stran. Haha.   No a pivo, to je moje a samo nejraději to nejlepší, jednoznačně Pilsner Urquel. No a slivovici s rozumem.

13. Vzkaz pro tvé fanoušky a fans Shaarku v této podivné době...? Nalej nám trochu optimismu do žil...

Velice Vám děkujeme za podporu. Fanděte metalu a dobré muzice. A až se to jednou zas dostane do normálu, choďte na koncerty v hojném počtu, ať to stojí za to!!!!!!

14. Lidské vlastnosti, kterých si vážíš a naopak co tě na lidech sere ?

Mám rád skromnost, soudnost, poctivost a věrnost. Sere mě, když je někdo povrchní, věří kde jakému blábolu, když je někdo podrazák, zloděj... nebo, když má někdo až moc silné sebevědomí a myslí si o sobě bůh ví co.

15. Na závěr nějaké motto, citát, moudro, zásada, kterou se ve svém životě řídíš ...

Dělej všechno tak, aby ses mohl za sebou ohlédnout. A žij tak, abys měl na co vzpomínat.

Díky Alexi ! 


Foto : FB Shaark a Master