" VAŽTE SI ŽIVOTA, ČASU A BLÍZKÝCH LIDÍ, KTERÉ MÁTE. JDĚTE SI ZA SVÝMI SNY A NIKDY SE NEVZDÁVEJTE," VZKAZUJE STANLEY JAHODA

28.02.2020

Moje duše rockera už dávno zanikla ... 

Stanley JAHODA, bubeník známý svým účinkováním v kapele Generace, VITACIT, Merlin, Motorband, Rock Opera Praha. Dále hrál v doprovodné skupině Marty Jandové, spolupracoval s Kamilem Střihavkou a Markem Ztraceným.


Stanley v květnu loňského roku radikálně změnil svůj život a nový start začal v Rio de Janieru. Jak říká : "Bůh mě poslal na velkou misi." Samozřejmě nejel úplně do neznáma...čekala na něj jeho zpěvačka Thabata Oliver (ex-Christafari USA).  Stanley hraje, točí singl, připravuje album, skládá, vystupuje společně se svou "cariocou", kterou si v září loňského roku vzal za manželku.

Zhruba před půl rokem jsme se domlouvali, že až bude mít Stanley něco nového, uděláme rozhovor. Ten čas nastal. Společně s Thabatou a jejím bandem natočili video, které obsahuje pět novinek.

1. Gospel, R&B, reggae, pop, funky, soul, jazz ... to vše je slyšet v současné muzice, kterou s Thabatou hrajete... Co na tvoje duše rockera, který řezal do Sonorů a nestačil vyměňovat paličky s Vitacitem a Merlinem ? Nestýská se ti občas po tvrdší hudbě?  Z hlediska náročnosti hry ...který styl muziky považuješ za nejobtížnější ?

Upřímně, nestýská. Hraju to, co jsem si vždy přál, děláme naši muziku, která má určitý smysl pro něco. Moje duše rockera už dávno zanikla, když jsem tuto etapu tzv. pohřbil. Z hlediska náročnosti hry považuji za nejtěžší styl to, kde kapela neumí nebo netáhne za jeden provaz. To je pak to nejtěžší styl.

2. Pocházíš z muzikantské rodiny. Táta hraje rovněž na bicí (ty jsi za něj občas zaskakoval v Generacích, on ti vypomohl, když jsi byl na turné s Matrou Jandovou ve Vitacitu), brácha hraje na basu. Máš ještě ségru, a ta to myslím zkoušela na klavír... Muzika je vaší rodině všudy přítomná, velkou fanynku jsi měl v babičce...

Ano, pocházím z poměrně velké hudební rodiny, ale nikdy jsem hudbu ani hru na bubny nestudoval. Moje oficiální povolání je zdravotnický záchranář a umělecký truhlář. Co se týče mé předchozí kapely Generace, tak tu jsem opustil po 11 letech v roce 2016 kvůli Motorbandu a Marku Ztracenému, kde jsem nějakou dobu hrál. Co se týče turné s Martou Jandovou v roce 2019, tak to už jsem nejel, odjel jsem jen 2 koncerty. Takže vlastně k žádnému zaskakování ve Vitacitu nedošlo. Můj bratr Štěpán (16) je bubeník také, vypomáhal nějakou dobu na pozici baskytaristy právě v Generacích. Ségra (10), ta hraje na piáno. A moje babička ta je samozřejmě fanynka. :)

3.Co říkali na tvůj odjezd do Brazílie, neodrazovali tě od něj? Dobyl jsi Prahu, s Martou vyjel  ven... a pak Rio ? Přece jen je to trochu více exotiky, ne?

Má rodina mě od ničeho nikdy nezrazovala. Samozřejmě jsem si vyslechl názory, ale to je všechno. Upřímně, já jsem Brazílii nikdy neplánoval. Můj sen bylo vždy cestovat po světe s nějakou kapelou, ale po tom co jsem se z Moravy z regionální kapely dostal do Prahy do "rybníčku" místních muzikantů, to byl pro mě úspěch, sen kluka, který chtěl jenom hrát.

4. Rio je krásné město. Dynamické, plné kontrastů. Někde jsem zahlédl tvůj nostalgický komentář - někdy vzpomínám na český les, český mráz.... No u nás v ČR teď není zima nic moc, sníh místy jen na horách, dole bláto a déšť. Navíc tu teď lidi panikaří s koronavirem a skupují zboží v krámech.... Sleduješ dění v ČR a chystáš se zase teď někdy podívat domů?

Rio je krásné to ano. Hlavně příroda a moře, to mě vždycky dostane, ale to celá Brazílie. Co se týče dění ve světě nebo ČR. Já už nějakou dobu nesleduji žádná média, která budí v lidech strach a zmatek. Ten čas, který bych nad tím nechal, raději využiji smysluplně někde jinde. Domů se určitě chystám, protože jsme ve fázi plánování evropského turné, víc ale zatím prozrazovat nechci. Lidé se to včas dozví, pokud budou chtít.

5. V Brazílii  jsi nezačínal od nuly, čekala tě tam osudová žena Thabata a její muzika. Přivezl si tam svoje bicí (kousek domova a vzpomínek)... přesto, jaké tam byly tvoje začátky? Domluvit se, naladit se na jiný životní styl a temperament, nové prostředí, klima ?

Po pravdě jsme od nuly začínali. Byl to jistě velký a odvážný krok, ale aby něco nového a velkého začalo, musí také něco skončit. Ze začátku má člověk v sobě různé nálady, ale je třeba je umět kontrolovat. Bylo třeba se rychle přizpůsobit. Evropan může být některými věcmi hodně překvapen či zaskočen, ale člověk si zvykne. Rio je obrovské, žije tady asi jedna Česká republika, infrastruktura tady moc dobrá není, takže trávíte spoustu času v dopravních zácpách. Je třeba být stále ostražitý hlavně v provozu, který tady moc pravidla nemá. Hlavně místní šílenci na motorkách, to jsou specialisti. Místní klima je velmi proměnlivé, někdy je takové horko, že má člověk pocit, že se rozteče na místě. Zažil jsem ale i zimu, kdy i termoprádlo je váš kamarád. Nebo kdy během 5ti minut je ze silnice rozbouřená řeka :) S jazykem problém nemám, doma mluvíme anglicko-portugalsko-češtinou :) V obchodě, na benzince a mezi muzikanty se domluvím základní portugalšinou.

6. S Thabatou si se seznámil, když vystupovala s kapelou Christafari v srpnu 2018 ve Vsetíně. Tam přeskočila pověstná jiskra ? Nebo to bylo jindy a jinde a kdy ses definitivně rozhodl, že sbalíš bágl a vyrazíš do světa ? Vím, že mediálně a na sítích proběhly informace, že vztahy v kapele Merlin a Vitacit, kde jsi hrál nebyly nic moc a tvůj odchod neproběhl v dobrém... To bylo také impulzem k odchodu ?

Ano bylo to v Česku na festivalu United, tam to začalo. Díky za něj !! Teď k těm kapelám, kde jsem hrál... Nebyl to Merlin, tam jsem oficiálně členem nikdy nebyl, ale Vitacit. V té době jsem se staral o Vitacit po manažerské stránce, protože jsem chtěl zkrátka hrát a nikdo se k tomu neměl a chlapi sabotovali jak zkoušky, tak plánované koncerty. Těžká domluva se starými psy. Po asi roce jsem požádal tehdy svého kamaráda, jestli by mi mohl pomoct. A jak to to tak bývá.. "za dobrotu na žebrotu", byl jsem podrazen od lidí, které jsem sám považoval za přátele. Vztahy tam nebyly nikdy dobré. S odmlkou času mohu jen říci, díky Bohu za to, že to skončilo! Byl to částečně i impulz k odchodu z této prapodivné branže pryč.

7. Kromě bicích, máš rád práci se dřevem... viděl jsem ukázky věšáků, poliček, židliček a různých doplňků. A taky jsi dříve maloval obrazy... To máš v Riu nějakou svoji dílničku, kde truhlaříš ? A k malování se občas dostaneš ?

Manuální práce mě vždy bavila, hlavně, když děláte opravdu nějakou věc, která má prvky nějakého uměleckého charakteru, vidíte jak to roste, je v tom otisknut kus vás, každá věc je originál. Otevřeli jsme si tady s ženou takovou dílničku, jak říkáš, takový ateliér, kde tvoříme různé věci a kdykoliv chci, mám tu i bubny, takže můžu kdykoliv hrát:) Děláme všechno co je pro nás zajímavé. Vzniklo to tak, že mi jednou někdo napsal na instagramu k mým výrobkům, že se jim to líbí, jestli bych jim mohl vyrobit jistou polici a gauč. Otravoval mě s tím tak dlouho, až jsem na to kývl. A začalo to. Malování je relax a jistý expres, jako muzika, ale nemám na to teď moc času. Věřím, že se k tomu do budoucna zase vrátím.

8. Taky jsem viděl, že koketuješ s kytarou... co takhle rodinný band ? Táta bicí, brácha basa, ty kytara, Thabata zpěv, ségra klavír ? Něco jako Kelly Familly.... Třeba Jahoda Familly ? Alespoň vystoupení na rodinné oslavě ?

Hahaha..Protože mám nějaké nápady, musím je nějak vyjádřit pro našeho producenta, takže si s kytarou a basou občas řekneme "ahoj" :) Mým snem je si jednou zahrát s Tátou společně na jednom pódiu, dvě bicí soupravy nebo s basou. Samozřejmě k tomu vezmeme mé sourozence :) Jak jsem už říkal, plánujeme tour po Evropě, kde bych rád využil pomoci mého bratrance a strýce, kteří jsou profesionálními trumpetisty ve Zlínské filharmonii Bohuslava Martinů. Ovšem jestli budou mít čas. Ale přislíbili mi to. Hahahaha :)

9. Jsi  věřící, hrajete gospel, socha největšího Ježíše shlíží na Rio. Život tady na zemi je test, jak obstojíme a vyrovnáme se s problémy a překážkami, které máme před sebou. Jak moc jsou Brazilci věřící ?

Pojem věřící, je dost obecný. Věřících je spousta, věřit můžeš v cokoli. V sebe, ve vesmír, v osud, v karmu, všechno je to typ "být věřící". Já jsem věřící, ale hlavně důvěřující v Ježíše Krista. To by nebylo nic překvapivého, okamžik překvapení nastává když to specifikuješ v co věříš. Následně vidíš a slyšíš vše možné, ale pravdou je, že jen člověk hloupý Tě bude soudit a pomlouvat. Každý má někdy problém a různé překážky, strasti, deprese. Je, ale jen na tobě jestli je chceš nést sám nebo chceš pomoct od někoho, kdo na sebe tohle všechno už vzal. To znamená, že už to nemusíš mít. To je skvělá zpráva, ne ? Opakem je, jestli je pak někdo ochoten vystoupit s jeho komfortní zóny života. Na otázku jak moc věřící jsou Brazilci, nedokážu odpovědět, na to ať si odpoví Bůh.

10.Jde vůbec dohromady 10 božích přikázání x sex, drogy a rock and roll ?

:) to se musíš zeptat někoho, kdo žije tento styl života s kombinací s 10ti božími přikázáními :)

10. Tvé hudební vzory a které kapely, bubeníci tě ovlivnily ? Zahlédl jsem Accept, Guns n Roses, Mr.Big..... a pamatuješ, kdy jsi dostal první bicí a co byly zač ? Chtěl jsi vždy být bubeník, nebo jsi toužil i po jiném postu ?

Ze zahraničních to byl Accept, U.D.O. a Mr. Big, jako malý kluk jsem si ujížděl na VHS kazetě mého táty Accept z tour po Japonsku a českých to byl Dan Landa, ale to bylo hlavně kvůli skvělým bubenickým partům Marka Žežulky, to mě bylo asi 12 let. První bubny jsem si vyrobil z toho, co dům dal. Haha. Kopák byl z papírového sudu na obílí, na který jsem nalepil starou blánu, vyrobil jsem si primitivní šlapku ze dřeva, kde beater byl tenisák. Virbl jsem měl na krev utažený přechod z amátek a tom-tom ve stylu nafouknutých nakupovacích tašek. Stojánky na činely byly tyčky od rajčat stlučené nějak dohromady a také jídelní židle, na které jsem nalepil paličky. Činely jsem si vyrobil tak, že jsem vysekal hřebík po hřebíku víko a dno plechového sudu a následně upravil tak, že jsem ho celý vyklepal. Vypadalo to spíš jak kotouč na cirkulárku. Tehdy se mi všichni smáli, dnes by to byly skvělé efektové činely. Někde na půdě bych to asi ještě našel :) hahaha bubeníkem jsem chtěl být vždycky.

11. Můžeš napsat, jaké bicí + příslušenství používáš ?

SONOR Prolite v barvě "white creme"

bass drum : 22x19,5

tom-tom : 8x7, 10x8, 12x9

floor-tom : 14x12,16x14

snare: 14x 6,5" Signature model "Ian Paice" od firmy Pearl

snare effect: 10x5,5 sonor EQ1

činely: Hi-Hat: 14" Zildjian A-custom, 13" Zildjian-Dyno beat

Crash: Istanbul Agop Xist - 18",19"

Istanbul Traditional- 18"

Splash: Istanbul Agop Xist - 10"

Soultone - 12"

Ride: Paiste - 21", Sabian 20" Panter rock ride

China: Zildjian Oriental trash -18"

Hardware: Pearl,Sonor, pedál: double -Pearl-Eliminator

Paličky: Balbex - model "Stanley Jahoda"

Blány:Evans EQ2, Remo Ambassador controlled sound

Sluchátka: Shure SE 215

12. Co bys chtěl vzkázat svým fanouškům, kteří na Stanleyho nezapomněli, i když je teď za velkou louží?

Važte si života, času a blízkých lidí, které máte. Jděte si za svými sny a nikdy se nevzdávejte a stále na sobě pracujte.

13. Sleduješ aktuální rockovou/metalovou scénu ? A co tě zaujalo v poslední době ?

Upřímně ne. Z metalu a rocku mě popravdě už nic moc nepřekvapuje.

V poslední době mě oslovil "Israel Houghton" - Road to DeMaskUs" a nebo jeho live Israel & New bread.

Díky moc za odpovědi a budeme se těšit na další muziku, kterou s Thabatou děláte... a rovněž, že nám ji přijedete zahrát i do ČR. Opatrujte se !!!

Díky za rozhovor taktéž!