ŠTĚPÁN MÁLEK 

25.12.2019

(foto : FB Štěpána Málka) 

Štěpán Málek - dnes se často vytváří nepřítel, tam kde není... a to mne mrzí, sere a trápí !

ŠTĚPÁN MÁLEK (alias MAKEBA) - výrazná osobnost hradecké kultury, sochař, výtvarník a především PUNKER, bývalý frontman kultovní punkové kapely N.V.Ú., která svou historii začala psát už v první polovině 80.let.

Štěpán nedávno rozvířil punkové vody prohlášením, že z N.V.Ú. odchází...

Při této příležitosti jsme mu položili pár otázek a za otevřené odpovědi děkujeme a vážíme si jich. Ono, dnes moc lidí, kteří se nebojí říct svůj názor nahlas není ... Tak snad se blýská na lepší časy ...

1. Štěpáne, líbí se mi tvůj postoj k někomu, kdo má jiný názor... nesoudíš a neodsuzuješ...a za mě máš "zdravý" názory...i když jsi v protikladu se svou punkovou komunitou...viz třeba Kostelecký hardcore majáles...za to si tě cením, zdravý selský rozum, to nás dnes chybí....nevyčítají ti někteří tvoje postoje ? Že jsi vyměkl?

No pokud je vyměknutí stát si za svým názorem a zároveň se snažit vnímat věci v širších souvislostech, tak ať mi změklost vyčtou, já to ustojím. Ono ohánět se frázemi a nevidět svět kolem sebe umí spousta pitomců a pak není divu že to tzv.scéně neprospívá, každej se ohání korektností, nic proti , ale bez širšího kontextu to akorát zasere nejen virál ale i reálný svět. Kdo má rozum a nepapouchuje fráze, je snad schopen rozeznat zlo,vymezit se vůči nezdravým extrémům všemi směry, ale dnes se často vytváří nepřítel tam, kde není ....a to mne mrzí sere a trápí !

2. Rozhodl ses opustit NVÚ..po tolika letech, úspěchu...jasně nemohlo to fungovat až do důchodu....proč teď...co bylo tím impulzem, říct sorry, končím...a jak vzali tvoje rozhodnuti členové kapely ?

Nechci pomlouvat své již téměř bývalé spoluhráče, zažili jsme spolu mnoho dobrého i zlého, ale stalo se něco, na co jsem kluky upozorňoval už dlouho a nechtěli to slyšet. Dostali jsme se do fáze, kdy kapela jela víc setrvačností než s vidinou dalšího vývoje. Vázla vzájemná komunikace, vázla ochota makat na novém, aniž by si to chlapi uvědomovali, začal se z nás stávat revival sebe samých. No když jsem s tím neměl jak hnout a nechtěl skončit jako vyhořelá troska, musel jsem učinit krok. Je to pro mne nádech a narovnání křídel. Vím, že mi to kluci asi nemohou odpustit, ale já bych takto došel do sraček. Je mi podsouváno nabubřelé ego rozcapeného zmrda a hvězdné manýry, ne ne tak to není, ale nemám potřebu to vyvracet. Chtějí-li to tak někteří vnímat, nemám potřebu mrhat energií,abych je přesvědčoval že to tak není.

3. Tvé plány do budoucna ?

V první fázi jsem se prostě vyhodil z kapely, nevěda co bude dál . Ale je to víc než měsíc, tak jsem nezahálel a rozhodil sítě... no a nový tým pod názvem !V.V.Ú. už začal zkoušet. Víc nebudu zatím prozrazovat. Ale čekejte vysokooktanový punk and roll. A songů N.V.Ú . se zříkat také nebudem, to bych fans neudělal.

Tak ať se ti Štěpáne daří a do nového projektu přejeme pořádnou forsáž. Těšíme se na další nové informace.