STONER ROCKOVÁ SKUPINA "LAMBDA" PŘIVÍTÁ JARO NOVÝM ALBEM "VERE MODUS"

28.02.2022

Lambda na novém albu vzývá antická božstva a dokumentuje obnovu přírody. Současně vydává videoklip ke skladbě "Pontos" 

Vítání jara se na novém albu Vere Modus chopila stoner rocková skupina Lambda. Sedm skladeb reprezentuje božstva antického pantheonu včetně domovské hory Olymp. Kapela v kompozicích pracovala s motivem přírodních živlů vody či země, dokonce i tepu života.

"V příběhu minulého alba Heliopolis jsme nechali planetu zničit a s ní i veškerý život na ní. Začali jsme koncem, abychom teď mohli začít od začátku. Od potůčků, rostlin, brouků, dřeva, kamení až po obnovený mumraj. Protože po každé kruté zimě musí přijít jaro obnovy. Lidé si v minulosti za přírodní jevy, které neuměli vysvětlit, dosazovali bohy. Podobně zbožně jsme skrze objektiv vnímali i živly, když jsme ke všem písním natáčeli vizualizace," říká o idee Vere Modus baskytarista a designér Václav Ruttkay.

Ruttkay spolu s kameramanem Viktorem Karbanem natočili každé skladbě Vere Modus minimalistické doprovodné video. Soubory makro záběrů jednotlivých elementů bude kapela postupně zveřejňovat na svých sociálních sítích, fanoušci si je vychutnají také jako projekce na koncertech. S vydáním alba vypustila Lambda druhý videoklip ke skladbě Pontos.

Svým pojetím příběhů beze slov se instrumentální projekt dostal do hledáčku českých i zahraničních promotérů. Od svého vzniku odehrála kapela přes sto dvacet koncertů ve čtrnácti zemích Evropy po boku žánrových kolegů z All Them Witches, Stoned Jesus nebo 1000mods. Jako jedni ze tří vybraných českých talentů letos jihočeští hudebníci reprezentovali Českou republiku na prestižním evropském festivalu Eurosonic Noorderslag, v květnu pak vystoupí na estonském Tallinn Music Week.

Vere Modus vychází na CD a digitálních platformách, na podzim tohoto roku se dočká i vydání na vinylech. Křest proběhne 15. dubna v pražských Kasárnách Karlín. Hostem večera bude kytarista Tomáš J. Holý. Album čtveřice nahrála u Michala "Amáka" Šťastného z Golden Hive Studio, který se postaral i o mix a mastering. Nejbližší koncerty Lambdy proběhnou 25. 3. v brněnském Bajkazylu, 26. 3. v Rock Hill v Ostravě, 23. 4. v Katowicích v Drzwi Zwane Koniem, 29. 4. ve vídeňském klubu Kramladen, 30. 4. v Břeclavské Piksle, 13. 5. v Prádelně v Českém Krumlově a 14. 5. v Kině Černé Kafe v Horažďovicích.

foto: Kuba Zeman