SURMA PŘINÁŠÍ SVĚTLO A NADĚJI...

12.11.2020

Viktorie Surmová vzkazuje nejen svým fanouškům : "Nikdy to nevzdávejte!"

6.listopadu debutové album kapely SURMA s názvem "The Light Within". 

Surma je symfonický metalový projekt české vokalistky Viktorie Surmové a faerského zpěváka, kytaristy a autora Heriho Joensena. Ten je mimo jiné frontmanem heavy metalové formace Týr.

Skoro přesně před rokem jsme na naší stránce psali, že SURMA podepsala nahrávací smlouvu s Metal Blade Records na tři alba. Datum prvního alba bylo stanoveno na rok 2020. Natočené a připravené k vydání bylo již dříve, ale čekalo se na příhodnější dobu. Ta však stále nepřichází...

Nelze však čekat do nekonečna a placka je konečně venku. Zaplať pánbůh za toto rozhodnutí. Album obsahuje třináct epických skladeb s poselstvím, že naděje v lepší zítřek neumírá a má ji každý z nás, bez ohledu na to, s čím si zrovna prochází. Skladby vychází ze skutečných příběhů, inspirací byla rovněž umělecká díla.

Máme pro vás rozhovor s frontwomankou kapely Viktorií Surmovou

1. Česká zpěvačka s ukrajinskými kořeny ve vtahu s faerským metalistou. To je docela hustá kombinace... jaký je tvůj vztah k uvedeným zemím a jaká hudba a melodie je ti nejbližší ? Kde jsou tvé kořeny ? Je to písnička česká, ukrajinský "Білий голос" nebo ponuré melodie severu ?

Viď? Vždycky jsem musela být něčím zajímavá, tak si to ještě násobím. J Vztah mám k Ukrajině i Faerským ostrovům dost podobný. Oboje to jsou krásné země. Když ale myslím na Ukrajinu, tak cítím velký stesk za rodinou. Není tak jednoduché se za nimi dostat. Co se hudby týče, je mi asi nejbližší ta skandinávská, ale to asi proto, že leta poslouchám skandinávský metal a ta ponurost mne přitahuje. Každopádně český i ukrajinský folk si také ráda pouštím. Jsou to nádherné melodie.

2. Jak jste se dali do kupy s Herim. Byla to nejprve hudební spolupráce a pak vztah, nebo naopak? 

Naopak. Heriho jsem respektive poznala při mé práci z hlediska pořádání koncertů. Poté jsme byli v kontaktu on-line a pak Heri přijel sólo už bez kapely do Prahy mne navštívit a zrodil se z toho vztah. Herimu jsem později řekla, že také zpívám a že bych měla ráda kapelu, jen jsem nemohla najít spoluhráče, tak mi pomohl.

3. SURMA, pátral jsem po významu tohoto slova a našel následující - ve finské mytologii představuje bestii střežící podsvětí, v ukrajinštině je to pojem pro kozáckou píšťalou. Máme v tom hledat něco dalšího, nebo to jen zkratka tvého jména Surmová ?

Je to všechno dohromady! Baví mne, jak je slovo SURMA multikulturní. Má ukrajinská rodina má přijmení Surma a já pak jen převzala s mamkou české "ová" když tu žijeme a jsme češky. Prostě mne to slovo baví a ráda tak dělám čest své rodině (snad).

4. Viktorie, spolupracuješ s řadou muzikantů a účinkuješ v dalších projektech - Rosa Nocturna (rovněž vyšlo nové CD), jsi součástí unikátního českého metalového projektu Bohemia Metal Rhapsody, dále členka divadelního souboru, modelka.... Teď je sice relativní klid, ale jak to všechno v normálním době časově zvládáš ?

Někdy to mívám dost nahuštěné, to přiznávám. Ale bohužel ani s jedním hudebním tělesem (je jich 5, kterých jsem součástí), jsme nikdy nejeli vysloveně dlouhou šňůru, takže se to dalo. Prostě jsem přejížděla sem a tam. Je to lepší, než sedět doma. Hrozně mne vystupování nabíjí a i když jsem občas unavená fyzicky, alespoň mám tak nějak pocit satisfakce, že jsem se dneškem zas posunula o něco výš, než včera. Co se zkušeností týče.

5. Jako své hudební vzory nebo inspiraci uvádíš Tarju, Floor Jansen, Marcelu Bovio ... řekni mi, proč je v ČR tak málo metalových frontwoman ? A jak se cítíš jako žena mezi "kovovými" bardy ? Dali ti někdy "sežrat", že si "jen" ženská a ve tvrdé muzice nemáš co pohledávat ?

Já ti nevím. Je to celkově tím, že ženy v minulosti ten prostor v této hudbě moc neměly, a proto to chvíli trvalo. Naopak mám teď pocit, že je těch kapel s babou za mikrofonem hodně. I u nás v ČR jsou, jen jsou ty kapely "menší". Ono celkově, když se nad tím zamyslíš, tak nemáme moc metalových velikánů v našem státě, co se světového měřítka týče.

6. Jaká je současná sestava kapely Surma, z jakých končin pocházejí její členové a jaký máte "dorozumívací" jazyk ? Naučila si Heriho už krapet česky (třeba nadávat) ?

Takže kromě mé osoby je tam: Heri Joensen (kytara, zpěv) z Faerských ostrovů, Rens Bourgondiën (basa) z Nizozemí a Aleksandr Zhukov (bicí) z Ruska, bydlící v Bratislavě. Bavíme se pochopitelně anglicky. Heri pár slov umí a rozumí česky! Nejvíc si zamiloval "Kurva se neříká!".

7. Jak se žije metalové zpěvačce, když nemůže vystupovat v době covidové ?

No je to bída. Nejen, že po finanční stránce, ale prostě tou náladou a energií. Je to prostě celkově dost smutné. Důležité je se tomu ale nepoddávat, tak chodím běhat, cvičím doma, nahrávám zahraničním kapelám, nebo covery a starám se o merch třem kapelám.

8. Co nám řekneš k novému albu? Kdo byl hlavní autorem? Jak vznikaly skladby - nejprve muzika a pak text, nebo naopak ? Kde jste nahrávali, kdo mixoval, dělal mastering ? Klidně můžeš přidat nějakou "veselou historku z natáčení".

Autoři jsme já a Heri. Začalo to tím, že jsem měla ve svém mobilu nahrané vokální linky. Ukázala jsem melodie Herimu a on se postaral o kytary, harmonie, a já to pak jen schvalovala. S orchestrem nám pak pomáhal šikovný muzikant Lars Vinther a bicí upravil Andrey Ischenko (ex-Arkona), který na album bicí i nahrával. Andrey nahrával v Moskvě a zbytek jsme nahrávali u nás doma, což bylo tehdy v Nizozemí. Mix a master dělal Jacob Hansen v Dánsku. No a veselá historka? Třeba to, že jsme jednu písničku omylem složili dvakrát a jinak, protože jsme prostě zapomněli, že už je hotová. 

9Na albu je 13 skladeb... kolik jste měli připravených nahrávek... bylo to na chlup přesně, nebo se vybíralo z většího počtu a zůstal materiál pro další album ?

Já jsem měla snad jednu, nebo dvě melodie navíc, ale neměli jsme žádný plán. Prostě jsme vzali to, co bylo nejsilnější a postupem času jsme si řekli, že chceme mít album kolem 45ti min. Materiálu tedy na další album moc nezbylo. Bohužel.

10. Vzpomeneš si ještě na své první vystoupení před publikem ? A také na svůj poslední koncert ?

Obávám se, že nevzpomenu. Má paměť není nejlepší. Poslední koncert byl s Petrem Kutheilem v Praze ve Stromovce. Bylo to moc hezké, ale jak se lidé báli celkové situace, tak jich moc nepřišlo.

11. Kam by se ubíraly kroky Viktorie, kdyby nevyšla muzika ?Asi bych dělala buď něco se zvířaty. 

Vždy jsem chtěla být patoložkou, nebo psycholožkou, ale pak jsem zjistila, že nejsem úplně studijní typ. Nemám sama se sebou trpělivost.

12. Vím, že jsi optimistka a máš pozitivní přístup k životu. Co bys vzkázala nejen svým fanouškům v této pošmourné době ?

Vzkázala bych to, ať vydrží. Je teď takové období bez radosti, ale nemůže to být věčně. Sama se na to koukám tak, že se těším z toho, co bude. Těším se na to, až všechny fanoušky, přátele uvidím na nějakém koncertě a už jen ta představa mi dělá radost. Těšme se z maličkostí.

A na závěr obligátní otázka - tvé krédo, motto, oblíbený citát ?

Já na ta motta moc nejsem, ale asi by to bylo: "Nikdy se nevzdávej." To vystihuje můj život. 

Díky moc za rozhovor. Ať se tobě, kapele i všem tvým blízkým daří  a těšíme se na viděnou (snad už brzy) na nějakém vašem koncertě.

Díky moc a pěkný den všem !!! 

Pozn. Pokud máte zájem se o kapele a její frontwoman dozvědět více informaci, zde je pár odkazů :

www.surma.band 

www.instagram.com/surma_band

www.facebook.com/surmaband/ 

www.bandzone.cz/surma 


https://youtube.com/channel/UC433AF4FvF4VoUnGjxk-c6A


Foto : Jiří Akyr, Kryštof Peterka, Markéta Kolínská, Surma