ŠVÉDSKÉ OBLÉHÁNÍ PRAHY

07.01.2020

Sabaton, Amaranthe a Apocalyptica se připravují na útok.

26.ledna se v pražské O2 aréně objeví švédská power metalová jednotka SABATON, podporu jim poskytnou krajané z AMARANTHE a finští sousedé z APOCALYPTICY. Bude to "nářez" a ručičky seismometru v okolí Libně a Vysočan se zřejmě krapet vychýlí z odpočinkové polohy.

Kapela Sabaton vydala v létě loňského roku nové album s názvem "The Great War", které zachycuje hrůzu a temnotu první světové války. Řada lidí označuje muziku Sabatonu jako militantní, válečnický metal. U nás dokonce vznikla i jakási platforma s názvem Sabaton v ČR nechceme, na FB má skupina přes 1200 příznivců. Někoho písně o válkách děsí, ale ty k lidstvu vždy patřily a jdou s ním.

"Bohužel, lidé se navzájem ničí, jsou zlí, zabíjejí se, a to už od prvopočátku. A vypadá to , že se to nikdy nezmění," řekl v rozhovoru pro web Guitarworld.com basák kapely Pär Sundström. "Takže nám nikdy nedojdou témata, o kterých bychom měli zpívat."

Sabaton je známý tím, že odmítá skládat a hrát písně o aktuálním dění a událostech. Sundström k tomu říká : "Od lidí dostáváme mnoho žádostí, abychom psali o věcech, které se v jejich zemi v současné době dějí, ale nejsme tu pro politiku a nechceme být použiti jako propaganda. Tak se raději držíme historických témat. Nejsme tady, abychom lidem sdělovali, co mají dělat a jak žít a koho volit a podobně. Jsme tady, abychom vyprávěli příběh, a to, co lidé chtějí s tímto příběhem udělají, je jejich věc..."

Pär Sundström toužil zpočátku po postu zpěváka, nakonec mu byla souzena baskytara. A jaké má vzory ? Na prvním místě Steve Harris z Iron Maiden ( Iron Maiden je pro Sabaton vzorem a inspirací) a pak Markus Grosskopf z Helloween.

Sabaton je v ČR populární, možná i díky tomu, frontman kapely zpěvák Joakim Brodén má českou matku a v Praze trávil v dětství prázdniny. Krapet češtiny v něm zůstal a tak může lépe navázat vztah s publikem. Brodén má český pas, díky němuž se mohl do soutěže Zlatý slavík. V roce 2016 se umístil na pátém místě se skoro 10 tisíci hlasy ! Nedá dopustit na české pivo !

A jaké má Joakim oblíbené zpěváky ? "Ronnie James Dio, Freddie Mercury, Tony Martin, Udo Dirkschneider. Když jsem poprvé uslyšel Uda, opravdu jsem nechápal o co jde. Ani jsem si nemyslel, že je tak dobrý. Ale po pár poslechutí jsem ho začal milovat a myslím, že to je jeden z nevětších rockových zpěváků všech dob." (pro Ultimate-Guitar.com).

V některých textech Brodén zpívá také o české historii; v písni "Aces in Exile" zmiňuje československé piloty během bitvy o Británii, "1648" pojednává o švédském obléhání Prahy a ve "Far from the Fame" Sabaton zpívají o československém maršálu Karlu Janouškovi. V roce 2018 zveřejnila skupina videoklip k písni "Kingdom Come" se záběry z české videohry Kingdom Come: Deliverance. (wiki)

No a Sabaton je jedna z mála světových kapel, které neváhají mávat českou vlajkou na pódiu.

Na jaký setlist od Sabatonu se můžeme (podle webu setlist.fm) těšit ? : Ghost Divison, Great war, Resist and Bite, Fields of Verdun, The Attack of the Dead Men, The Price of a Mile, The Red Baron, Bismarck, Shiroyma, The Lion From the North, Carolus Rex, Night Witches, The Lost Battalion, The Last Stand, 82nd All the Way.....a jako přídavek Primo Victoria, Swedish Pagans, To Hell and Back .

Podle posledních zpráv z pořádající agentury Pragokoncertu, zbývá v prodeji už jen pár vstupenek, tak neváhejte a doražte v plné zbroji !