TEZAURA SE CHYSTÁ NA JAŘE DOBÝT ALBION

16.01.2020

Brněnská kapela Tezaura  se chystá na tour v Anglii, natáčí nový singl a připravuje videoklip

TEZAURA, brněnská melodic/crossover metalová kapela plánuje na duben tour do Británie. 10.4. zahajuje v přístavním Bristolu a sérii osmi koncertů završí 18.4. v Londýně. Splněný sen, šance prorazit a dát o sobě vědět v zemi, kde to všechno "vypuklo" a odkud se rekrutovaly největší hvězdy rockové a metalové muziky.

Při této příležitosti jsme položily kapele pár otázek.

1.Jak vznikl název Tezaura? Když jsem trochu googlil, tak jak jsem narazil na významy jako "pokladnice", "přeměna peněz v bohatství", vždy se to nějak vztahovalo k oblasti financí...

Lori:  Tyjo! Dobrá práce! Tezaurus je totiž původní řecký význam slova poklad. Název vznikl, když jsem seděla na přednášce z římského práva a v učebnici zrovna narazila na slovo, které mě zaujalo, přidáním, tehdy v metalu velmi oblíbené koncovky A, vznikla Tezaura. Význam slova je tedy spíše náhodný, když se nad tím teď ale tak zamyslím, Tezaura je takový náš malý poklad, takže to sedí.

2. Jaká je aktuální sestava kapely a plánujete do budoucna nějaké změny. Posílení soundu o další kytaru nebo třeba o klávesy?

Nemo: Současná sestava Tezaury čítá 4 členy: Lori, mě za kytarou, Maru, našeho baskytaristu a také naši čerstvou posilu - bubeníka Šabiho. Všichni jsme si krásně sedli, takže žádné významné změny v nejbližší době rozhodně neplánujeme.

Druhou kytaru určitě ne, vzhledem k silnému podílu synthů a aranží si myslím, že by v naší hudbě spíš už jen nadělala guláš. Velkou novinkou ale je, že Mara v současnosti pracuje na své pěvecké technice. Jeho scream uslyšíte v připravovaném singlu a postupně i v dalších válech.

3. Na svém kontě máte debutové album z roku 2013 (Unleash the Butterflies) a EP z roku 2016 (Heartcore). Připravujete nějaký nový materiál pro další placku?

Nemo: Jasně! Točíme teď nový singl, na který připravujeme i videoklip, během jara bychom jej pak vypustili do světa. No, vlastně to budou hned dva singly. Během roku bychom chtěli dát dohromady songy na další EPčko. I když hudbě věnujeme prakticky veškerý svůj volný čas, plnohodnotné CD už při našich povoláních dohromady dáme těžko. Na druhou stanu, kdo si dnes v době Spotify, iTunes a YouTube poslechne v tahu celou LP desku? Asi málokdo, já sám většinou taky ne. Současným trendem v hudebním průmyslu jsou podle mě prostě singly a EPčka.

4. Frontmankou a tváří bandu je zpěvačka Lori. Na pódiu podává skvělý výkon, je plná energie a pozitivního naladění. Kde bereš v sobě sílu a kde "dobíjíš baterky"?

Lori: Upřímně pódium samotné je pro mě nejlepší zdroj energie. Hudbě se nevěnuji na plný úvazek, je to "jen" má vášeň a koníček, a tak je to i ten nejlepší způsob, jak vypnout a nabrat síly. Zahrát si koncert, vnímat všechny ty skvělé lidi pod pódiem, je prostě neuvěřitelně super.

5. Máte nějaký rituál před koncertem (společný, popř. jednotliví členové)?

Lori: Rituál jako takový asi úplně ne. Napadá mě snad jen, že vždy když má někdo narozeniny, složíme se mu na dárek a nachystáme mu nějaké překvapení. Na Vánoce zase rozdává dárečky Secret Santa.

6. Vaše hudební vzory a kdy jste poprvé "přičichli" k muzice?

Nemo: Každý z nás děláme hudbu od malička. Já jsem začínal v deseti na klasickou koncertní kytaru a od nějakých šestnácti jsem začal skládat své první pokusy. Lori zpívala v dětském sboru snad od plenek a docela dobře se sama naučila hrát i na piano. Vlastně ve své první rockové kapele nezpívala, ale hrála na klávesy. Mara se učil v dětství na piano, ale nebavilo ho to. O pár let později začal na basovou kytaru, kde se našel, o čemž vypovídá i jeho tetování na levé ruce. Šabi toho vyzkoušel hodně - zpíval ve sboru, hrál na klavír, kytaru a flétnu... ale hrát v kapele se odhodlal až po tom, co objevil bicí a zjistil, že mu sedí nejvíc.

Vlastně... když nad tím tak přemýšlím, tři lidi z Tezaury umí hrát na klávesy, já taky Kočku leze dírou zahraju, kdybychom to dali nějak dohromady, možná bychom ze sebe mohli složit klávesáka a doplnit tak sestavu o živé klávesy.

7. Teď ještě k výše zmíněnému turné po Albionu... Kdo vás oslovil a s kým budete společně vystupovat?

Lori: Máme tu čest turné co-headlinovat se skvělou britskou kapelou Serpentyne. Obě kapely oslovila spřátelená produkční agentura Asgaardian Events, která je zároveň architektem všech osmi zastávek turné. Británii projedeme prakticky celou křížem krážem a už teď máme velké plány, co chceme zažít a poznat cestou.

8. Máte připravené nějaké speciální aranžmá a playlist?

Nemo: Plánujeme posílit vizuální stránku show - nová pódiová grafika, mlhovače, nějaká synchronizovaná světla. Máme dva nové songy, které chystáme na zmiňované singly. Možná zařadíme jako bonus něco ze starších věcí... just for fun :D.

9. Kromě Británie plánujete i další koncerty mimo ČR?

Nemo: Určitě, i když domluvit koncerty mimo ČR není jednoduché. Tedy hrát ano, napíšete do klubu, sbalíte se, koupíte naftu do auta a jedete. Pokud ale nechcete hrát pro prázdný klub, musíte do toho dát hodně. Teď máme plné ruce práce s Anglií, snad se podaří nějaké menší zahraniční tour na podzim. Našim snem a předsevzetím do 2021 stále zůstává tour po Japonsku, tak uvidíme.

10.Máte nějaký vzkaz pro své fanoušky pro rok 2020?

Lori: Samozřejmě, přeju vám poklidný a úspěšný rok 2020 ve společnosti vašich přátel a blízkých... ale co to kecám. Přeju vám hlavně pořádnou pařbu, spoustu muziky, energie a zážitků... A doražte za námi do Británie! :D

Díky za rozhovor.