THE FIALKY – JSME POŘÁD STEJNÍ, NA KONCERTY SE TĚŠÍME

26.01.2024

The Fialky se toho nebojí, protože prý "Na všechny chuligány čeká v pekle ráj".

Kromě hraní pracuje kapela na nahrávání svého nového alba, které by mělo vyjít v příštím roce při příležitosti 25.narozenin The Fialek

Čau, tak jdeme na to, pár otázek ohledně Fialek :)


Odpovídal kytarista a autor repertoáru The Fialky Jan Kečup Dvornák. Ptal se Martin alias Kečup, frontman hradeckých Out of Control.

Čau Kečupe, jak se dnes máš? První víkend v březnu vyrazíte s kapelou na tour pojmenované 3x10, proč je turné tak pojmenováno a kde všude Vás mohou fanoušci vidět?

Nazdárek Kečupe (pozn red. Ano oba máme stejnou přezdívku), je to sranda dělat rozhovor právě s tebou. Rád jsem si před lety dělal srandu, že se tebe někdo ptá na Fialky a mě zas jak je v Hradci. Každopádně si toho vážím a už se jdu soustředit na otázky😊. Mám se dobře, akorát jsme se vrátili z prvního letošního koncertu a po půl roce zase hráli s Tomem (bubeník a zpěvák) v naší klasické sestavě a bylo to jako by ani nikdy neodjel. Jinak název turné jsem vymyslel s Radkem z Nežfaleš, když jsme spolu byli nějak před Vánoci na obědě. Je to vrchol kreativity a jednoduché modernosti. Prostě 10 koncertů jedou spolu 3 kapely. Před tím se turné vždy jmenovaly dle aktuálních desek, ale teď zrovna NF, Totáči ani my nic nevydáváme. Mimo názvu jsou tam hlavní především tři holky v grafice, ty nás budou imaginárně doprovázet celé turné. Plánujeme spolu s lidmi, co se na koncerty těší, holky pojmenovat a další blbiny kolem toho. A kde nás můžou lidi vidět je na našich webech a pak to prosím, když tak vypiš pod článek. Abych to nepoplet teď. Díky

OK dopíšu. Chystáte na turné nějaké překvapení, speciální set nebo vsázíte na klasický koncertní set, staré dobré vály plus osvědčené novinky?

No určitě dáme klasiku, plus pár věcí, co se míň hrály a možná každý koncert zahrajeme třeba 2 písničky jiný. Novinka v playlistu bude náš aktuální singl Chuligáni II.

Jak bys porovnal vůbec první turné Fialek s tím, na které se chystáte? Co vše se za ty roky koncertování pro Vás změnilo? Nejste někdy unavení z toho, že jste na cestách pořád ta stejná parta chlápků?

Vlastně to zas takový rozdíl není, dělám si srandu, protože opravdu tu je pár podobností. Nějaké první turné, kde bylo víc než 3 koncerty po sobě, bylo myslím v roce 2008, jmenovalo se BER ŠANCE a jeli jsme ho právě tady s Nežfaleš. Dopadlo samozřejmě strašně a po jednom víkendu už se mu říkalo BEZ ŠANCE tour, neplést se současnou stejnojmennou kapelou. Název vycházel z názvů desek Šance a Ber dokud dávám. Hodně se pilo, všude byl nějaký problém, vše se slavilo a celkově přišlo dohromady pár desítek lidí. Byla to pionýrská doba. Dnes turné pořádá Aleš z agentury For Fun a vše je už de facto profesionální. Jen my jsme pořád stejní, na koncerty se těšíme – za ty roky už víme, jak se k sobě chovat, aby to byla pohoda, rádi pijeme pivo a řešíme zásadně jen nepodstatný věci. Unavený už jsme skoro pořád, ale přestat s tím nejde.

Co chystáte na letošní rok, krom toho že vymetete spoustu festivalů a akci, je něco na co se jako kapela opravdu těšíte?

Myslím, že se těšíme, že krom hraní taky doděláme novou řadovou desku, z které chceme první ukázku vypustit v září a deska vyjde de facto přesně za rok, u příležitosti našich 25-tin. Tentokrát jí točíme na třetiny a ta třetí třetina se dotočí teď během února/ března. Teď jsme to pojali tak, že je na všechno čas, ale pomalu a jistě se to sune k výsledku. Mohlo by se tak zdát, že plánujeme nějakou přelomovou nahrávku, ale nic takovýho, budou to prostě klasický Fialky, 30 minut nový muziky😉

Letos zahrajete i na Limen Overboard festivalu, na kterém se objevují kapely trošku jiného žánru než je punk rock 77. Letos pořadatel sáhl i do jiného soudku než je u něj zvykem a kromě Fialek se objeví i Nezfaleš nebo třeba hc/streetpunkový Out of Control. Máte raději stylově rozmanitější akce, nebo se snažíte držet v mezích žánru?

Já ty kluky znám skrze grafiku našich alb, Je ti to málo a Punk rock rádio, zdravíme se a vždy je rád vidím, ale upřímně jsem moc nesledoval v historii jejich akce. Ale tuším, že jim je blízký skate punk, což vůbec není špatný. Pozvání nás, každopádně potěšilo a přijali jsme. My žádné preference nemáme, na punk festivalech známe všechny účinkující a dalo by se říct i většinu lidí, kteří tam jsou jako návštěvníci. U rockových akcí je fajn potkat občas někoho nečekanýho. Jediný, co moc nemusím, jsou nějaké akce města a koncerty, které neodhadnou o čem naše kapela je a zařadí nás do nějakýho nesmyslnýho času, když jsou všichni ještě střízliví anebo už zpití napadrť😊

Hrajete spoustu koncertů, vystupujete na festivalech, v podstatě jste každý víkend pryč od vašich rodin. Jak to snášejí, že jste zase někde v prdeli, kde si užíváte ten rock n roll, místo toho, abys byl s rodinou a konečně vymaloval ten dětský pokojíček? 😊

Ono to vypadá hrozivě, ale jsou tam i volné víkendy a většinu akcí se vracíme. Holt je to o disciplíně, na 80% akcí se tem pak už se nespí a vrací se, prostě je třeba v pátek to trochu krotit, a tím získáš v sobotu přes den čas na rodinku. U mě to konkrétně probíhá tak, že mě nechají ráno trochu prospat, pak jdeme na procházku, kterou zakončíme pivkem. Takže to mám opravdu úžasný a tím to je zdravím a děkuji

Díky za odpovědi, dál bych to nehrotil, přece jen dlouhé rozhovory jsou nuda :) Díky a minimálně v srpnu na viděnou u Žlutého psa.

A tady je ten rozpis jarního turné😊

10x3 Tour jaro 2024!! The Fialky, Totální nasazení, Nežfaleš

8.3.2024 PRAHA Futurum Music Bar
9.3.2024 ČESKÉ BUDĚJOVICE MC Fabrika
15.3.2024 TEPLICE KNAK Teplice
16.3.2024 LIBEREC BUNKR Music Club
22.3.2024 VIMPERK Zlatá Hvězda Vimperk
23.3.2024 PLZEŇ Bílej Medvěd
5.4.2024 BRNO První Patro
6.4.2024 OSTRAVA Barrák music club
12.4.2024 UHERSKÉ HRADIŠTĚ Klub Mír
13.4.2024 BRATISLAVA PINK WHALE