THE KILLING DREAM OD OI/PUNKOVÉ LEGEDNY BLITZ VYCHÁZÍ NA VINYLU U PHR RECORDS

09.02.2022

Hymny vzpoury, anarchie a agrese - to je The Killing Dream

Blitz patří k těm nejdůležitějším oi/punkovým kapelám všech dob. Pouhý rok od jejich vzniku datovaného do roku 1980 vyšel debutový singl, který se zároveň stal první nahrávkou nově vzniklého labelu No Future.

V roce 1982 vyšlo první album Voice of a generation, které se nejen názvem stalo skutečným hlasem celé jedné generace. Dnes již dobře víme, že se jedná o jedno z nejdůležitějších oi/punkových alb vůbec. Krátce po vydání desky z kapely odešel kytarista Nidge a zbývající členové natočili druhé album, stylově již hodně vzdálené původní tvorbě.

Značka Blitz poté na několik let zmizela, dokud ji v roce 1990 bývalý kytarista Nidge nepozvedl z popela.

Pod názvem Blitz tak v tomto roce vzniklo pozoruhodné album The Killing Dream. Z větší části vlastně sólové album Nidgeho, kterého zpěvem doplnil Gary Basnett z kapely Attak. Výsledkem je velmi výrazná deska pohybující se na pomezí punku, new wave a post-punku. Je na ní cítit nezaměnitelný duch původních Blitz a přitom se jedná o progresivní a ojedinělou nahrávku, která v mnoha ohledech přežila zkoušku časem.

U PHR Records nyní album vůbec poprvé vychází v oficiální vinylové reedici doplněné o velkoformátový plakát.

Setlist:

01. The Killing Dream
02. All You Want
03. Overdrive
04. Empire Fall
05. Intermission 1
06. Those Days
07. Intermission 2
08. Final Hour
09. Thrown Away
10. Don't Care
11. Lady Anne
12. Walk Away
13. Fade

The Killing Dream je post-punkově znějící album, s charakteristickými Nidgeho vrčícími kytarami, jednoduchými, ale přitom skvělými riffy a sóly. Možná se vám vybaví The Ramones nebo The Cult.

Pro ortodoxní a mladší punkery to zpočátku nebude asi to pravé ořechové. Chybí pro punk charakteristický vztek, nasranost a přímočarost, zdá se, že to není dost rychlé, hlasité... do toho všeho statický a syntetický bicí automat...

S přibývajícím počtem přehrání alba a stejně tak s přibývajícím věkem oceníte krapet jemnější a temnější (gothic) podtext. Ducha punku se však žádnému exorcistovi z The Killing Dream vyhnat nepodařilo.

Album je zajímavou a melodickou směsí prvků punk rocku a post-punku. Blitz je a zůstane nadčasovou kapelou. Hymny vzpoury, anarchie a agrese - to je The Killing Dream.

Nidge a Gary vytvořili skutečnou punkovou klasiku, jejíž poslech se nikdy neomrzí.

Albem The Killing Dream si rovněž připomene 15.let od úmrtí Nidge Millera, kterého srazilo v texaském Austinu auto (10.2.2007). Jel po dálnici po úspěšném koncertu, do konce turné chyběly ještě dvě vystoupení. Kdoví, jaký směrem by se jeho kariéra dále ubírala.

Určitě stojí za to zavzpomínat...