TRAHIR: VARIACE NA HARD AND HEAVY TÉMA

05.01.2023

Zavřete dveře na petlice, zhasněte doma všechny svíce...a vraťte se do dob, kdy v temných hlubinách obcoval hard rock s heavy metalem.

Je to fuška. Nejdřív vyrazit s Jackem Kerouackem na On the Road, pak se v 69 zjevit na Woodstocku, zašpásovat s Joplinouvou a sjet se na acidovým tobogánu. Pak vyrazit směrem k Birminghamu a zajammovat se Sabbathy, s Dickinsonem vyběhnout Run to the Hills a pak pokračovat hard and heavy historií až do dnešní zparchantělé doby. Trahir namixovali v kovovým grálu skvělej koktejl muziky, po kterým vás hlava bolet nebude a svěrače nepovolí.

Pražská kapela Trahir vydala 1.prosince 2022 své debutové album s názvem "Whose Hearts Petrified". Inspirací je text českého básníka Václava Hraběte "Variace na renesanční téma". Slova zhudebnil Vladimír Mišík a poprvé zazpíval v roce 77. Snad na žádné pařbě nebo mejdanu s kytarou nemohla tato píseň chybět.

Na placce, která vyšla v limitované edici 333 kousků najdete těchto 11 zářezů v celkové stopáži lehce přes 53 minut.

1. Lichking X Witchqueen

2. Blåkulla

3. Falconer

4. Knight's Prayer

5. Mother Nibiru I

6. Rapture

7. Two Sisters

8. The Ruin

9. Mother Nibiru II

10. Amra

11. Breaking The Spell

Kapela Trahir vznikla v roce 2018 a její sestavu tvoří zpěvák Adam Balcar, kytarista Jéňa Mašek, bubeník Martin Horčic (SYMBTOMY, ex-VLADIVOJSKO, ex-MORTAL CABINET (Live)) a baskytarista Dan Friml (MEAN MESSIAH, SURMA), v jehož studiu The Barn Production se album nahrávalo. Výše uvedená jména muzikantů a názvy kapel v závorkách dávají záruku dobře odvedené řemeslné práce.

Určit jednoznačně žánr, do kterého by se dala kapela zaškatulkovat nelze. Stoner metal, doom, psychidelic rock, hard rock, heavy metal ve stylu NWOBHM, jižanský rock? Co z toho? V krystalické podobě zřejmě nic, ale když to namícháte a protřepete, vykouzlíte čarodějný lektvar, který vás svede na scestí fantazie a dá vám zapomenout na okolní realitu.

Charakteristickým znakem alba je vedle žánrové pestrosti nepodbízivá melodičnost, změna nálady, rychlosti a tempa jednotlivých skladeb. Album je tak plné překvapení, kdy nevíte, co na vás po pauze z repráku vyskočí. A to je skvělé, zejména v dnešní době, kdy řada hudebních nahrávek zní stereotypně a často nevíte, zda jste pořád u jedné písničky, nebo už hraje další.

Trahir vás hned na začátku nakopnou rychlým tempem a pak částečně zvolňují až skoro k meditační Mother Nibiru I. Tam dostane prostor k zamyšlení se sama nad sebou a pak už vás kapela zase vláčí kovárnami, slévárnami a industriálním bahnem. Tady by se Grétě Thundergové protočily oči a eko škleb se změnil v Ozzyho úsměv.

Riffy jsou hutné, lehké i těžkotonážní, sóla tak akorát, aby polechtala zvukovody a přitom nenudila zbytečným exhibicionismem. Zpěv dokonale zapadá do hudebního děje. Dráty na base dokonale vypnuty a v symbióze s bicími tvoří dokonalý rytmický val kryjící záda ostatním členům metalové kohorty.

Celkově lze říct, že album kapely Trahir "Whose Hearts Petrified" je bezpochybně  solidním debutem a kapela si nasadila laťku dost vysoko pro svou další tvorbu. "Elpíčko! se určitě  usadí na špičce žebříčků nahrávek hudebních fajnšmekrů.

Pokud už dlouho nikdo nepohladil vaši rockovou duši, potřebujete lék na kocovinu, nebo si jen uklidit bordel ve své hlavě, tak Trahir vám zaručeně pomůže.

Album Whose Hearts Petrified můžete objednávat na eshopu: www.thebarn.cz, anebo je deska k dispozici i v digitální distribuci.

Více informací kapele najdete zde:

https://www.facebook.com/wearetrahir

https://instagram.com/trahirgram