TRUE REASON : „HARDCORE JE ŽIVOT, ŽÁDNÁ PÓZA ANI PRACHY“

18.01.2022

Hardcore nie je iba hudba, je to život, postoj, česť. Za prachy nie je stará škola a za to budeme vždy hore držať päsť!

Topoľčianská HC kapela TRUE REASON vydala na konci loňského roku nové album s názvem "Z moci nám danej". Jde v pořadí o třetí studiové album, a jak se říká, třetí deska ukáže, jak na tom dotyčná skupina/umělec je... zda půjde po pomyslných tvůrčích schodech vzhůru, nebo půjde o pokles a následný sešup do zapomnění...

U True Raeason půjde o první případ, je vidět zřetelný kvalitativní posun od předešlých alb ("talk to my hand!" - 2013 a "Bez strachu" - 2018).

Nové album je nahráno bez větších digitálních zásahů, samplerů a elektronických kudrlinek. Zvuk je syrový a přirozený, prostě stará dobrá škola. K HC Old School se kapela hrdě hlásí (Oldschool protest). Kapela zpívá slovensky, textům je rozumět, mají hlavu a patu. Lyrická část je velkou předností alba (texty uvedeny v bookletu). Vyjadřují nasranost na dnešní svět, kdy jsou pošlapávány základní životní hodnoty a podstata lidství.

Na albu najdeme 16 zářezů (skladeb) a samotná skupina je popisuje následovně:

01. Úvodní skladbu NA3 můžeme brát i jako intro, protože většina z vás ví, že s ní začínáme každý koncert.

02. STAČÍ MÁLO je vyjádřením toho, jak málo stačí ke změně, nicméně málo je pro mnoho lidí stále velkým problémem. A přitom stačí tak málo.

03. NESPRAVODLIVOSŤ je osobní píseň, která hovoří o nespravedlnosti soudního systému na SK a byla první skladbou složenou z nového alba. Motivem je skutečný příběh křivého odsouzení blízké osoby z řad kapely.

04. HC4LIFE, první "hostovačka" se zpěvákem Mathesem Vyhnaanálkem ze spřátelené české kapely Flashback. O nás, pro tebe, pro život. HC není jen hudba. Vždy pro nás bylo důležité žít a chovat se podle toho, co říkáme.

05. -I- první rapový přeskok, beat box, žádná elektronika, vše je vyrobeno jako v 80. letech.

06. POKERFACE, původně to měl být singl k albu, který popisuje současnou situaci, ale nejsme fanoušci singlů, takže to je další song z alba. Corona a náš pohled na celou situaci. Nasrat na covid. Nechceme svým postojem ke koroně nikoho ovlivňovat a vnucovat naše názory, můžeme o tom osobně pokecat kdykoliv.... Ale předtím se podívejte na sebe do zrcadla.

07. NOŽNICE, psycho o tom, kdy máš všeho dost a vezmeš spravedlnost do svých rukou

08. F*CK YOU, v pořadí druhá "hostovačka s naším Novko Nováčikom zo Začiatku Konca. Reakce na rozmáhání se bludných pravicových názorů a hlavně na lidi, kteří tomu věří, nikdy nic nevideli, nepoznali, dostali se nejdále za náves, ale v hospodě u piva ti přesně řeknou, jak funguje svět a kdo ho řídí. Neverending story.

09. -II-, druhý rapový skip, old-school....

10. TR-EPRESENT, skladba pojednávající o našich koncertech, věrných fanoušcích, muzikantech.

11. PRE TEBA, malé vyznání pro slabší chvilky, naše a možná i tvoje potomky, malá motivace s významem, vždy se zvednout, pokračovat dál, nečekat, ale sám přiložit ruce k dílu, poslouchat srdce.

12. OLDSCHOOL PROTEST, protest proti narůstající plytkosti v hudbě a hlavně komerčním trendům, sterilitě, vyježděným kolejím a zaručeným pravidlům. Nikdy nás nebavilo být v řadě, děláme to po svém, ne pro kliky a počty shlédnutí.  Naše hudební scéna je strašně malá na to, hrát a přidávat další sračky.

13. -III-, třetí rapový skip, jednoduchý, zhulený pro Joža R. ft. Emil

14. NEPÝTAJ SA, skladba, která vyjadřuje nespokojenost s mylnou představou o skutečnosti a zaručené pravdě. Vždyť podle ni je pravda vždy to, co tvrdí většina

15. TVOJE KORENE, symbolický remake skladby z prvního alba, v původním znění v angličtině. Byla to úplně první skladba, kterou jsme začínající sestavě jako TR složili. Tentokrát však text zní slovensky a skladba se z Your Roots přejmenovala na Tvoje Korene. Basu tentokrát nahrál nynější basák kapely Miroslav Krajcik a bicí zakládající člen kapely Marián Mojžišík

16. BRAT A SESTRA, píseň ze smutného období, text starý 7 let, jinak řečeno Život a Smrt

Album je podáno jako jednání v soudní síni, kde jsou žalovány naše prohřešky vůči životu a lásce.

Sestava True Reason:

Lukáš - zpěv, Emil - kytara, Fuxo - kytara, Shibri - basa, Paľo - bicí

Nahráno v Stopa Studios Trenčín, mix a mastering Maroš Ďurík

Pokud máte rádi HC, trochu stříklej rapem, hip hopem a metalem nové album TRUE REASON " Z MOCI NÁM DANEJ" určitě stojí za vaši pozornost! 

Epilog:

"Jestli někdo z vás nenávidí lidi kvůli jiné barvě pleti, jinému vyznání, odlišnému pohlaví neposlouchejte naši hudbu. Nepřejeme si to!"

Hodnoceni: 5/6