ULTIMA RATIO FEST 2022 A JEHO HVĚZDNÁ SESTAVA ZANEDLOUHO BRNĚNSKÉ SONO ZAHALÍ DO POŠMOURNÝCH ODSTÍNŮ ŠEDI.

15.09.2022

Emocemi překypující pětice kapel MOONSPELL, INSOMNIUM, BORKNAGAR, WOLFHEART a HINAYANA přiveze soundtrack ke žloutnoucímu, opadávajícímu listí.

Ultima Ratio Fest 2022: MOONSPELL, INSOMNIUM, BORKNAGAR, WOLFHEART, HINAYANA

9. 10. 2022 - Brno, Sono

FB event: https://facebook.com/events/439601647447070
e-TICKET: https://obscure.cz/cs/tickets/detail/id/451

Ultima Ratio Fest 2022 a jeho hvězdná sestava zanedlouho brněnské Sono zahalí do pošmourných odstínů šedi. Emocemi překypující pětice kapel MOONSPELL, INSOMNIUM, BORKNAGAR, WOLFHEART a HINAYANA přiveze soundtrack ke žloutnoucímu, opadávajícímu listí.

Na oslavu své ohromující třicetileté kariéry korunované posledním oceňovaným albem "Hermitage" oznámili MOONSPELL sérii koncertů na rok 2022. Portugalští vlci, kteří vznikli v roce 1992 a vydali 13 alb, se do povědomí evropské metalové scény zapsali velmi brzy. Svou kapitolu v knize extrémní hudby napsali dnes již legendárními alby "Wolfheart" (1995) a "Irreligious" (1996), které obsahovalo i jeden z největších hitů celých devadesátek - "Opium".

MOONSPELL vedení charakteristickým hlasem Fernanda Ribeira do čtvrté dekády i přes svůj věk vstupují stále jako ambiciózní těleso nehledící na cokoli jiného než na svůj vlastní hudební vývoj. Svůj gothicmetalový sound - položený na základech deathu, doomu a blacku - několikrát obrátili naruby. Příkladem mohou být alba jako "Sin/Pecado" či "The Butterfly Effect", v nichž se pustili do experimentování s elektronickou a industriální hudbou a hrátek se samplováním, nebo extrémně chytlavé "Extinct" s nádechy orientu a silným goth-rock pižma.

Jsme tedy zvědavi, kam MOONSPELL jejich odhodlaní hudebně dál zavede. Že oslavy výročí architektům vzrušivé temnoty budou ve velkém stylu a budou obsahovat nadčasové klasiky i moderní MOONSPELL, je zřejmé, a potvrzuje to i frontman Fernando Ribeiro: "Hudebně to bude pravděpodobně nejlepší turné, jakého se Moonspell kdy zúčastnili. Bude to jedinečný zážitek, který by si žádný opravdový fanoušek neměl nechat ujít. Projdeme si celou naši kariéru a zahrajeme jak klasiky, tak nové písně a skryté diamanty. Připravte se na neuvěřitelnou cestu v úžasné společnosti." Alma Mater!

I když je tvorba INSOMNIUM silně prodchnuta estetikou doom metalu a pětice z Joensuu se ráda zaobírá tématy temnoty, smutku, ztrát, bolesti a přírody, je v jejich hudbě cosi neuvěřitelně přitažlivého a zároveň povzbudivého.

Melodeathová šestice s tesklivým a nezaměnitelným melancholickým soundem umně vybalancovává misky vah nakažlivé hitovosti až na hranici kýče a zároveň kreativní kapely, která zapáleně - nyní v kvartetu - tvoří hudbu se silným emotivním nábojem. Nestřídá, ale mísí hněv se smutkem, melancholii s euforií, takže jejich hloubavé skladby s kytarovými nápěvy, co vám zastaví srdeční tep, se doslova dotknou vašich nejniternějších míst a dokáží pohnout i tím nejkamenějším srdcem.

Silné melodie tří okouzlujících kytar, tesklivá atmosféra, chytlavé refrény, hudební hravost, energičnost a trvalá osobitost. To jsou už čtvrtstoletí INSOMNIUM, vypravěči příběhů severu.

Ani BORKNAGAR nejsou na scéně žádnými nováčky. Formací prošli členové snad všech význačných norských kapel (Immortal, Dimmu Borgir, Gorgoroth, Ulver, Enslaved, Arcturus ad.) a je jednou z těch, která má podíl na rozvinutí severského black metalu a jeho oproštění se od klasické podoby do směrů pod štítky viking, pagan, psychedelic či folk. Především ale BORKNAGAR konečně jedou tuzemským fans splatit letitý dluh své nepřítomnosti.

Se svým už jedenáctým albem "True North" však skvadra okolo zakládajícího kapitána Øysteina Bruna uhodila hřebíček na hlavičku: mluví se o nejpůsobivější kolekci jejich 28leté kariéry. Kapelu postavenou na dvou výtečných hlasech (Lazareho a ICX Vortexe) dnes více definují až hardrockově znějící melodie, naprosto jedinečnou atmosféru si s sebou Borknagar nesou ale po celou existenci, kdy množství jejich už typicky vrstvených aranží prochází mrazivé bouře, kde se ke slovu dostává i blackový krákor.

BORKNAGAR jsou nenapodobitelný naturel a estetika severské přírody skrze harmonické kytary/klávesy a nádherné zpěvy v každém tónu. BORKNAGAR jsou jen jedni.

Podobně by se dalo hovořit o WOLFHEART. Jen s rozdílem, že jsou z Finska. Formace charismatického a zkušeného tepce Tuomase Saukkonena se na vás s šestou, sebevědomně pojmenovanou čerstvou deskou "King of the North" vrhne jako smečka hladových vlků.

Škatulka melodický death metal, ačkoli se tu dočkáme i epických nebo hymničtějších momentů, u nich má jinou formu. Promlouvá tu syrovost, chlad a dravost. Nepřehrávají se líbivé 'suomi' melodie, WOLFHEART workoholika Saukkonena jsou především melancholici, ale jejich skladby mají odpich, jsou překvapivě tvrdé a srší z nich nespoutanost a opuštěnost finských krajin. Na podiu WOLFHEART bez podbízivých keců a trapného roztleskávání v plném nasazení do publika nasází poctivou nálož mrazivého severského metalu, čímž si ho okamžitě získají.

Eklektický balíček doplňují HINAYANA. Podobně jako Wolfheart i tato pětičlenná melodic death/doom kapela z Austinu vznikla jako jednočlenný projekt, ale nakonec se stala plnohodnotnou kapelou. Jejich poslední EP "Death of the Cosmic" (Napalm Records) jim vyneslo titul 'odkrytí jednoho z nejlépe střežených metalových tajemství Ameriky'. Po poslechu nejednoho napadne, že tato výtečná kapela pro svůj epičtější chladivý nádech musí pocházet ze Skandinávie, nikoli z Texasu.