VIRTUÁLNÍ SVĚT NIKDY METALOVÝ KONCERT "FACE TO FACE" NENAHRADÍ !

14.05.2020

Ave  NAHUM Metal  Army ! Jen co zaleze coronavir na smetiště dějin, máte se na co těšit !!!

Ostravská death metalová kapela NAHUM není v "těžkotonážní" sféře žádným nováčkem. V lednu měla odkrouceno 16 let hudebního života. Má za sebou řadu ocenění, 4 alba. Poslední s názvem Within Destruction vyšlo v roce 2018 a bylo například oceněno 2.místem v žebříčku death metalových alb roku, který vyhlašuje časopis Spark. Takže pánové nejsou žádný "ořezávátka".

Jako své vzory a vliv na směřování kapely uvádí skupiny: Slayer, Vader, Death, Obituary, Bolt Thrower, Pestilence, Sepultura, Testament, Entombed, Morbid Angel, Kreator...

Kapela nedávno proděla změny ve svém složení, novými členy jsou Igor Botko (bicí ex-Hypnos) a Šimon Kotrč (kytara ex-Spreading Dread), ze staré party tu máme "držáky" - frontman Pavel Balcar (vokál), Tomash Nahum (kytara), Hanis Balcar (basa). Tak tato pětka slibuje pořádný sound a mazec, jen co zaleze coronavir na smetiště dějin, máme se na co těšit.

NAHUM by se měli v novém složení představit mimo jiné na KAFESTU v Modré Vopici a datum 12.září 2020 už vypadá reálně.

O rozhovor jsme požádali frontmana kapely Pavla.

Nahum je jméno proroka, které se objevuje i v bibli. Prorokoval pád a zánik města Ninive a další apokalypsy. Rovněž je jméno Nahum spojováno s démonem Aemonem. Takže docela příhodné jméno na dnešní pandemickou dobu...

1. Napadlo tě někdy, že taková malá potvora jako vir nám může změnit během pár dnů zásadně život? Já osobně jsem se spíše děsil nějakýho ozbrojenýho konfliktu...

Určitě mi taková věc na mysl přišla už dříve. Takže mě to zase tak moc nepřekvapilo. Byla to víceméně otázka času... "Apokalyptická" témata nahlížíme ve svých textech často, takže i pandemie tam spadají... To co člověk asi v budoucnu bude stále řešit, budou ozbrojené konflikty, terorizmus, globální problémy jako sucho, zdevastovaná příroda, virové, či jiné pandemie a kybernetické útoky. Nutno říct, za vše může rasa s názvem člověk a globální debilita lidstva a celého systému. Ovšem na současnou virovou situaci nahlížím spíše jako na sociologický průzkum vlád a jiných, co tahají za drátky, jak moc lidi přestali používat mozek.

2. Jak to snášíš - může se jen do práce, pivo někde u pankejtu, rouška přes ksicht, koncerty nula...? Využíváš státního "zaracha", k tvorbě nových skladeb, necháváš relaxovat svoje hlasivky, přehodnocuješ priority...?

Živé hraní a kontakt s fanoušky mi pochopitelně chybí. Docela dost jarních i letních koncertů a festivalů bylo zrušeno, či přesunuto. Takže to určitě taky nepříznivě zamávalo s kapelovým diářem. Věříme, že od srpna by se už zase mohlo normálně hrát, snad to vydrží i na zimu, a zase nám to soudruzi nezavřou. Pivo jsem si vozil z malých řemeslných pivovarů, takže jsem úplně nestrádal, ale souhlasím čepované, je čepované, zvláště když si ho můžeš dát s kamarády. Obecně si spíše dávám takové volno, sobě i hlasivkám. Není špatné občas změnit rytmus, o to s větší energií a nasazením na to vlítneme, až se to opět otevře. Normálně jsem docela časově vytížený člověk, takže určité zpomalení denního rytmu nabízí i selekci priorit a odpočinek. Během nucené pauzy, jsme si po domluvě s kapelou dovolili udělat i personální změny. Je to náročné vše řešit takto na dálku, zvláště když náš materiál je hudebně a technicky hodně náročný. Noví členové se ho poctivě drtí, abychom byli brzy plně připraveni opět hrát koncerty. Možná kdyby nezaúřadoval virus, taky bychom asi stejně museli zařadit menší pauzu na secvičení materiálu s novou sestavou. Vlivem antivirových opatření přišla koncertní přestávka jaksi sama. Nicméně s novou sestavou připravujeme i nové věci na nové album, Tomash už sepisuje další materiál. Nová sestava slibuje opět silný materiál a kvalitní muziku. Je na co se těšit.

3. Určitě je teď spousta času na sjíždění a poslech muziky... zaujalo tě v poslední době něco a co bys nám doporučil?

Nejsem úplně vyhledávač každé novinky, vracím se často ke starým osvědčeným albům, ale nová alba mých oblíbenců: Vader (Solitude in Madness), Testament (Titans of Creation), Sepultura (Quadra), či připravované album Katalepsy (Terra Mortuus Est) jsou silná a plná kvalitního metalového nášlehu...

4. Pozice zpěváka - vždy jsi toužil po tom zpívat, nebo se ti jen nechtělo učit se hrát na kytaru nebo na bicí? Vzpomeneš si ještě na svoje první vystoupení před lidmi?

Ono se to málo ví, ale před mnoha, mnoha lety jsem hrával na bicí. Takže jsem s hraním v kapele začínal prakticky na pozici bubeníka. Pak, když už jsem se tomu z časových důvodů nemohl plně věnovat, přešel jsem na pozici vokalisty. Dodnes mám s úctě všechny bubeníky. Je to dřina zvláště v metalu a bubeník svému nástroji musí obětovat hodně času i financí. Zvláště pokud nemá bicí doma, tak pak ten čas je obrovský. Takže respekt bubeníkům. Hodně lidí, co mě zná z koncertů ví, že vždy po koncertě nejdříve pomáhám na stage. Zvláště bubeníkovi, jak se jen dá. Tahá toho nejvíc. Takže ani v tomto nejsem typický zpěvák, co zahodí mikrofon a jde na pivo. A jestli jsem chtěl být zpěvákem, nevím. Spíše to vyžadovala situace a byl jsem k tomu vybídnut kapelou. Asi jsem byl největší šílenec, co se na to hodil. Takže tak nějak se to vše událo. Příležitosti jsem se chopil, pracuji na sobě, a myslím, že výsledek je vcelku dobrý. Nicméně, stále pošilhávám po tom přidat si do svého portfolia i nějaký nástroj, třeba jen pro radost. Uvidíme... A první koncert v pozici zpěváka byl v roce 2004 a to ještě v bývalé Tančírně (dnes klub Barrák). A byl to masakr... užili jsme si to.

5. Míváš ještě někdy trému před vystoupením? Máš nějaký oblíbený rituál, než naběhneš na stage?

Asi ne. I když myslím, že lehká tréma je zdravá, zvyšuje koncentraci, a někdy třeba i rychleji vystřízlivíš...(smích). Lehké mrazení občas pociťuji, když hrajeme pro víc jak 666 lidí. Zvláště velké open-airy, kde se sejde od 999 do 9999 lidí. Ale myslím, že to je spíše spojené s organizačními věcmi velkého festivalu, na které člověk není úplně zvyklý. Dříve jsem hodně řešil, pokud se něco během živého hraní nepovedlo na výbornou, ale teď už to beru tak, že nejsme stroje a live hraní je unikátní právě v tom, že není sterilní. Obecně během prvních riffů vše ze mě spadne, a na pódiu je už jen jeden nezastavitelný metalový stroj. Pravidelné rituály asi nemám. Nicméně jsem rád, když můžu být cca čtvrt hodiny před koncertem v klidu, ideálně sám. To ale v plných klubech a přecpaných backstage úplně nejde. Tak si dám alespoň sluchátka a snažím se trochu zkoncentrovat na výdej energie. Něco jako kapelový rituál je panák před nástupem na stage.

6. Jsi známý tím, že se za mikrákem moc nešetříš a jdeš do toho naplno... Určitě jsi po vystoupení vyšťavenej... co tvůj pitnej režim? Co pije ostravský metalový bard ?

Výdej energie to je enormní. Někdy jsem si říkal, že se musím už i více šetřit. Euforie často přechází v bolest a naopak. Na pódiu dávám ze sebe vše, a stávám se propojovacím mostem mezi kapelou, muzikou a lidmi. A někdy ta síla a energie je až destruktivní. Jako droga. Takže jo, po koncertě potřebuji fakt chvilku na to, abych se zase sebral a vrátil do normálu. Je to jako chvíle po fakt velkém fyzickém výkonu... Někdy nejsem hned po koncertě moc schopný jít okamžitě mezi lidi. Někteří fanoušci ovšem chtějí kontakt s kapelou hned po tom, co slezeme ze stage. Snažím se všem našim fans vyhovět, milujeme je, jsou nejlepší na světě. Ale někdy je to fakt s vyčerpáním a bolestí celého těla. To je metal, to je život. Pitný režim mám na koncertech pravidelný, hlavně pivo, vypotím toho dost...

7. Jaký byl váš poslední koncert?

Náš poslední koncert byl v lednu 2020 v Brně. Koncert byl skvělý, na Melodce a obecně v Brně se nám vždy hraje dobře. Lidi i kapely byly skvělé, takže super akce. Naši stávající fans si to užili, někteří nový fans přibyli...zážitků bylo opět dost.

8. S jakou oblíbenou světovou kapelou bys chtěl jet společné turné?

To je otázka na kterou je těžké odpovědět. Obecně hlavně řeším, zda tě tam ta kapela chce, a zda fungují i vztahy v zákulisí. Hodně kapel si turné s velkými jmény kupuje, což už pak je jen byznys, bohužel taková je realita. Tato forma nás úplně neláká. Nicméně pokud se budeme držet na poli čisté fantazie, tak by to byl určitě Death, nebo Slayer. Ale to je z mnoha důvodů dávno nereálné a pasé. Kapel, se kterými bych rád hrál tour jsou mraky např.: Kreator, Vader, Sodom, Obituary, Kataklysm, Hypocrisy... Jsem ale rád, že jsme už mohli stát na společném pódiu třeba s Possessed, Destruction, či Sodom... tour bude třeba časem...

9. Spousta kapel teď blbne a vyrábí roušky a dělá live streamy a přenosy z obýváků. Napadlo vás taky něco takového?

No my "blbneme" jen trochu. Pro naše fanoušky byly vyrobeny NAHUM antivirus roušky... Párkrát jsme byli požádaní o live stream, ale to jsme zatím odmítli. Myslíme si, že metalový koncert "face to face" virtuální svět nenahradí. Rádi si počkáme na přímý kontakt s našimi fans a věříme, že oni taky. Navíc, jak už bylo řečeno, potřebujeme, aby se nová sestava sehrála, a taky raději budeme tvořit nový materiál, něž exhibovat ve virtuálnu.

10. Začali jste už zkoušet v novém složení a jak do kapely "novici" zapadli? A přinesli nějaké "zápisné"?

Tak zkoušení zatím probíhá online formou. Krom vládních omezení nás dělí i vetší vzdálenosti. Nový bubeník je z Brna, kytarista z Prahy. My zbytek jsme z Ostravy. Nicméně hned, jak to situace dovolí, plánujeme živé sehrávání materiálu starého i přípravu nového přímo ve zkušebně. Myslím, že nový kluci jsou hlavně profíci, takže vše pofičí na výbornou. Zda si vše sedne po všech stránkách, ukáže až čas, odehrané koncerty a také ochota všech členů dát do kapely kus sebe a vzít ji za svou. Obecně si ale myslím, že to fungovat bude. Se Spreading Dread jsme kdysi jeli naše "Four horsemen tour", takže Šimona známe, je to mega kytarista a showman. Takže myslím, že projev NAHUM na stage bude ještě divočejší. Za Igora mluví mnoholetá praxe ve skvělých death metalových kapelách jako Hypnos, Vein of Hate, Incalm, Iodguara, Stormhold apod. Fans se mají na co těšit. Pokud myslíš "zápisným" nový materiál, tak na to přijde už brzy řada. Určitě počítáme s tvůrčím vkladem nových členů do NAHUM.

11. Co bys vzkázal fanouškům kapely Nahum?

Už se na vás moc těšíme. Děláme vše pro to, abychom s vámi opět mohli zažívat mega skvělé akce a koncerty. Rovněž chystáme nový materiál, bude to opět mega dílo! Díky vám všem za neskutečnou podporu, vážíme si ji hlavně v době různých omezení a změn v kapele. Udržme si zdravý rozum i tělo a brzy zase na koncertě! AVE NAHUM METAL ARMY!

Díky za rozhovor a těšíme se live vystoupení !!!