ZAKK WYLDE: BLACK SABBATH JSOU BEATLES HEAVY METALU

09.06.2022

Zakk Wylde vyjmenoval 10 písní, které definovaly jeho hudební kariéru

Zakk Wylde se ve 20-ti letech stal kytaristou kapely Ozzyho Osbournea. O 35 let později je Wylde oslavován jako jeden z nejznámějších metalových kytaristů. Spolupráce s Ozzym a dalšími jako Pride & Glory a Black Label Society inspiruje další generace muzikantů.

"Dělám jen to, co kluci přede mnou," říká s úsměvem. "Chuck Berry inspiroval Jimiho Hendrixe, pak Hendrix inspiroval lidi jako Eddie Van Halen. Ti, kteří přišli před tebou, ti pomáhají, abys mohl posunout hraní na vyšší úroveň - takhle to prostě funguje."

Zakk Wylde vyjmenoval 10 písní, které definovaly jeho hudební kariéru

1. Ozzy Osbourne - Miracle Man (No Rest For The Wicked, 1988)

"Miracle Man je první píseň, kterou jsem napsal s Ozzym. Když jsem ji slyšel poprvé v rádiu, bylo to docela šílené. Nikdy předtím jsem nenahrál desku, ani jsem nebyl v tak velkém studiu. Byli jsme v Anglii, každý den jsme nahrávali a chodili do hospody jménem The Wheatsheaf. Tam jsme jamovali a popíjeli a byla to docela legrace."

2. Ozzy Osbourne - Mama, I'm Coming Home (No More Tears, 1991)

"Ozzy a já jsme pracovali na Mama I'm Coming Home v mém bytě, který jsem v té době sdílel se svou přítelkyní - nyní manželkou - Barbaranne. Seděli jsme u pianu a napsali jsme to přímo tam. Pak se to nahrálo na desku. Když jsem poslouchal hotovou verzi, pamatuji si, že to bylo jako 'wow' a pak se ozval Ozzyho zpěv... bylo to prostě neuvěřitelný."

3. Pride & Glory - Losin' Your Mind (Pride & Glory, 1994)

Pride & Glory, to bylo v Seattlu - já, James [LoMenzo, baskytara] a Brian [Tichy, bicí]. Byla to atmosféra skutečného power tria, něco jako Cream.

4. Zakk Wylde - Between Heaven And Hell (Book Of Shadows, 1996)

" Když jsem začal skládat album Book of Shadows , pracovali jsme stále na Ozzmosis. Po nahrávání jsem chodil večer do baru jménem Brew's. Většinu dní jsem tam byl do čtyř, pěti do rána, a když jsem dopil, vycházelo slunce. Měli tam skvělý jukebox zásobený Neilem Youngem, The Eagles , Bobem Segerem, Stones... klasickým rockem s všemi těmi vražedně jemnými věcmi. Strávil jsem celou noc pitím, pak jsem se inspirován vrátil do svého hotelového pokoje a tak vznikla Book Of Shadows."

5. Black Label Society - A Spoke In The Wheel (Sonic Brew, 1998)

"První píseň Black Label Society, kterou jsem kdy napsal, byla A Spoke In TheWheel. Seděl jsem v hotelu v Japonsku a dělal propagaci pro Book Of Shadow. Byl jsem nahoře ve svém pokoji s elektrickou kytarou a přišel ten nápad. Když se podívám zpět na Black Label, tak tady to všechno začalo.

6. Black Label Society - Stillborn (The Blessed Hellride, 2003)

"Zavolal jsem Ozzymu a požádal jsem ho, aby se mnou udělal doprovodné vokály pro Stillborn . " Natočili jsme k tomu video s Robem Zombiem, což byla také skvělá zábava. Snažil jsem se napsat píseň založenou na riffu a použít co nejméně vaty."

7. Black Label Society - In This River (Mafia, 2005)

"Šílené na In This River je, že jsem to napsal ještě předtím, než Dime (Dimebag Darrell) zemřel. " Na každé show věnujeme právě tuto píseň Dimemu, nikdy nechybí v naších setech, když děláme hlavní show. V současnosti ji věnujeme Dimemu a Vinniemu. Když jsme to poprvé psali, oba ti kluci byli stále s námi. A když se to všechno stalo, věděl jsem, že to musí být jejich píseň."

8. Generation Axe (live, 2016)

"Pravděpodobně nejdůležitější spolupráce, kterou jsem kdy udělal, bylo připojení ke Generation Axe." Jamování s Yngwiem [Malmsteenem], Stevem Vaiem , Nuno [Bettencourt] a Tosinem [Abasi] bylo každou noc jako výbuch sopky.

9. Zakk Sabbath - Black Sabbath (Vertigo, 2020)

" Vertigo bylo o oslavě 50. výročí první desky Black Sabbath. Vydali jsme se na turné a vystupovali Zakk Sabbath. Znovunatáčení celého alba mi jen zopakovalo, že Black Sabbath jsou Beatles heavy metalu. Pan Iommi je riffový Lennon, McCartney, Bach a Beethoven dohromady."

10. Black Label Society - Farewell Ballad (Doom Crew Inc., 2021)

"Když vypukla pandemie, moje žena řekla 'hej, možná bys měl pracovat na desce, až to všechno skončí, budeš mít co vydat'." Ta písnička existuje od roku 2007 nebo 2008. Dělal jsem něco pro časopis Guitar Techniques a potřeboval jsem nějaké sólo, tak jsem ten kousek napsal přímo tam. Za ta léta, to mělo miliony zhlédnutí, lidé dělali své vlastní verze a bylo to skvělé. Tak jsem si řekl, proč to dílo vlastně nedokončit."

(R.Hobson/MR)