ZPĚVÁK A SKLADATEL HONZA KŘÍŽEK VYDÁVÁ NOVÉ ALBUM  A  PŘEDSTAVUJE VIDEOKLIP K PÍSNI SVĚTLEM DO TMY.

03.04.2024

Album III vznikalo dva roky. Na první poslech zaujmou výrazné rockové a energické skladby, protnuté silnými vokálními melodiemi a kytarovými riffy. 

Zpěvák a multiinstrumentalista Honza Křížek představuje videoklip a svoji novinku - rockovou desku plnou silných melodií a kytarových riffů s prozaickým názvem III.

Objeví se na ní i nečekaný host - japonský samuraj nebo cover verze lidové písně. Album III pokřtí 16.10. v pražské Malostranské besedě.

Své třetí sólové album Honza Křížek vydává 12. dubna 2024. Z něj už představil energické singly Ve tmě a Tekutý písky. Teď přichází s novinkou Světlem do tmy, ke které natočil také videoklip v kulisách podvečerní Prahy.Album vznikalo dva roky. Na první poslech zaujmou výrazné rockové a energické skladby, protnuté silnými vokálními melodiemi a kytarovými riffy.

"Je to kombinace rockové hudby s lehkou elektronikou. Velký důraz jsem kladl na texty, ty se tematicky dotýkají temných stránek, které v sobě všichni máme a našeho vnitřního boje s nimi. Záleží na každém z nás, jestli se rozhodne v sobě živit špatné, nebo dobré zvíře." Popisuje vznik alba zpěvák a skladatel Honza Křížek.

Mezi autorskými skladbami se vyjímá cover verze lidové písně Rosenka. Ta Honzu Křížka doprovází celý život, byla jednou z prvních, které veřejně zpíval už jako dítě. Poté k němu patřila během působení v Blue Effect a nyní ji nahrál ve vlastní rockové aranži.

Jako hudební producent a spoluautor hudby se na novém albu podílel producent a kytarista Martin Volák, takřka polovinu skladeb otextoval renomovaný textař Jiří Bílý (ex Kurtizány z 25. Avenue). Honza Křížek je autorem hudby i textů a stejně jako na předchozích albech, nahrál všechny nástroje. Mix a mastering obstaral zvukový mág Amak Golden ve studiu Golden Hive.

"Po prvním albu, které bylo rockově melodické a druhé crossoverové desce Revoluce, jsem cítil potřebu udělat nahrávku, kde bych oba dva světy spojil. Třetí alba bývají v životě kapel a zpěváků klíčová, někdy i zlomová, proto mi bylo jasné, že do toho musím dát veškerou energii a schopnosti, které jsem doposud posbíral." Dodává Honza Křížek.

Album III obsahuje 13 písní a nezvykle ho otevírá japonské poselství s názvem Kokoro v podání senseie Kinjiho Nakagawy.

"Je to vlastně vzkaz nám všem. Kokoro má v japonštině mnoho významů jako srdce, láska, duše nebo pokora. A to je přímá odpověď na onu temnotu, která číhá v každém z nás, a o které zpívám", vysvětluje Honza Křížek.

S japonským samurajem, mistrem bojového umění tasení meče, se Honza Křížek seznámil během svého koncertu v loňském roce. "Kinji mi představil koncept svého učení a z jednoho rozhovoru se stalo přátelství. Ačkoliv jsme každý z jiného konce světa a zcela odlišného kulturního prostředí, uvědomili jsme si, jak moc máme společného. A k mému neuvěřitelnému údivu jsem navíc zjistil, že moje logo (křížek #.), které používám, je téměř identické s jeho rodovým znakem, starým několik století."

Atmosféru nových písní podtrhuje i výrazný vizl celé desky. Černobílé sugestivní portréty Honza Křížek nafotil s renomovaným fotografem Adolfem Zikou.

Honza Křížek letos slaví 30 let na hudební scéně. Je spoluzakladatelem kapely Walk Choc Ice, která v devadesátých letech patřila k tuzemské klubové špičce. Poté spolupracoval a hrál s mnoha vynikajícími hudebníky v čele s Ivanem Králem nebo Davidem Kollerem v jeho Kollerbandu a především byl 12 let kytaristou a zpěvákem obnovené sestavy Blue Effect Radima Hladíka. Po jeho odchodu se rozhodl vstoupit na sólovou dráhu a v roce 2017 vydal debutové album Honza Křížek. O čtyři roky později následovalo crossoverové album Revoluce.


Album III pokřtí hned na třech podzimních koncertech - 20.9. v Litomyšli (MC Kotelna), 28.9. v Pardubicích (MC Žlutý pes) a 16.10. v pražské Malostranské besedě. Nové skladby zazní už během letních koncertů.